Szwajcaria w obronie języków narodowych: kontrowersyjna propozycja zakazu używania angielskiego

Szwajcaria w obronie języków narodowych: kontrowersyjna propozycja zakazu używania angielskiego

Nowa propozycja rozpatrywana w szwajcarskim parlamencie zakłada, że urzędnicy nie powinni używać języka angielskiego podczas spotkań rządowych i międzynarodowych. Zwolennicy argumentują, że zmiana ma na celu powstrzymanie “amerykanizacji” polityki globalnej, natomiast Rada Federalna określiła pomysł jako “absurdalny”.

Motion, złożony przez posła Partii Socjaldemokratycznej Carlo Sommarugę, precyzuje, że ministrowie powinni “utrzymać oficjalne języki Szwajcarii jako języki robocze w relacjach z międzynarodowymi instytucjami i organizacjami”. Propozycja została przyjęta przez Radę Narodową w stosunku 93 do 81 głosów 4 czerwca i teraz trafi do zatwierdzenia przez wykonawczy organ władzy.

Propozycja wynikła z faktu, że po raz pierwszy rząd zamiast francuskiego będzie używał angielskiego w swoich raportach do Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, mimo że globalny organ ma francuski jako jeden z oficjalnych języków.

“Nasz kraj szczyci się bogactwem językowym, które jest rzadkie w Europie, z czterema językami narodowymi, w tym francuskim, który jest szeroko używany na całym świecie. Nie ma uzasadnienia, aby odkładać francuski na bok,” brzmi treść motion. “Wszyscy jesteśmy świadkami postępu angielskiego w różnych dziedzinach i rozprzestrzeniania się formy amerykanizacji na arenach międzynarodowych,” dodał Jean-Luc Addor, poseł Partii Ludowej Szwajcarii, w rozmowie z mediami.

Sommaruga podkreślił, że Szwajcaria stoi na straży zachowania francuskiego jako języka w relacjach międzynarodowych. Ostrzegł również, że konieczność tłumaczenia oficjalnych dokumentów Szwajcarii wprowadzi niepotrzebne koszty i biurokrację, zmusi pracowników rządowych do nauki angielskiego, co może stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa, jeśli dokumenty nie będą tłumaczone poprawnie.

W odpowiedzi na ten pomysł Prezydent Szwajcarii i Minister Finansów Karin Keller-Sutter (FDP) określiła go jako “absurdalny.” Mówiła: “Nie mogłabym mówić po angielsku z duńskim premierem czy wysokim przedstawicielem UE,” dodając, że choć międzynarodowe organizacje używają wielu języków i należy zachować użycie francuskiego, to kwestia szybkiej komunikacji w angielskim pozwala głos Szwajcarii dotrzeć do większej liczby osób.

“Podczas gdy Szwajcaria może posługiwać się językiem narodowym i być zrozumiana przez wszystkich obecnych na tych spotkaniach, w większości negocjacji i dyskusji technicznych, spotkaniach przygotowawczych i nieformalnych kontaktach z innymi delegacjami nie jest to możliwe… Dlatego niezbędne jest, aby Szwajcaria mogła używać angielskiego w sposób celowy i profesjonalny, aby bronić swoich interesów,” podano w oficjalnej odpowiedzi Rady Federalnej.

“Nawet prezydent Szwajcarskiego Banku Narodowego nie mógłby mówić po angielsku na corocznym spotkaniu MFW lub Banku Światowego. Należałoby zatrudnić tłumacza za dużą opłatą. To nie może być poważne,” podsumował poseł Partii Centrum Nicolò Paganini.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *