Schwingen, nazywane także Szwajcarskimi Zapasami, to tradycyjna dyscyplina sportowa wywodząca się z obszarów wiejskich Szwajcarii.
Jest postrzegane jako sport narodowy Szwajcarów i od wieków cieszy się popularnością zarówno wśród mieszkańców alpejskich kantonów, jak i turystów chcących poznać autentyczną kulturę regionu.
Historia
Korzenie Schwingen sięgają prawdopodobnie średniowiecza, kiedy to zapasy stanowiły popularną formę rywalizacji wśród pasterzy i rolników.
- Pierwsze wzmianki o walkach w stylu przypominającym dzisiejsze Schwingen pochodzą z XV wieku.
- Początkowo miały one charakter nieformalny, rozgrywano je przy okazji jarmarków i festynów ludowych.
- Stopniowo wykształciły się zasady określające technikę, ubiory i formułę turniejów.
W XIX wieku Schwingen stało się rozpoznawalnym elementem szwajcarskiego folkloru, a wraz z końcem tego stulecia zaczęto organizować większe, zinstytucjonalizowane zawody. Przełom nastąpił w 1895 roku, kiedy to powstał Szwajcarski Związek Zapasów (Eidgenössischer Schwingerverband), zrzeszający zawodników i ustalający oficjalne reguły.
Zasady i formuła rozgrywek
Schwingen rozgrywane jest na okrągłym ringu wypełnionym trocinami (tzw. Sägemehl). Dwaj zawodnicy, ubrani w specjalne szorty zwane Schwingerhosen (mocowane pasem, który służy też do chwytów), starają się położyć przeciwnika na plecy.
- Cel walki: Zwycięstwo odnosi zapaśnik, który doprowadzi do pełnego kontaktu łopatek przeciwnika z trocinami.
- Techniki chwytów: Dozwolone są wyłącznie uchwyty za wspomniane szorty i pas, a ponadto wszelkie techniki muszą być zgodne z zasadami fair play. Niedozwolone są uderzenia czy duszenia.
- Czas pojedynku: Standardowa runda trwa zwykle kilka minut (ok. 5-8), a sędzia przyznaje punkty w zależności od aktywności i jakości wykonanych rzutów lub obaleń.
- Ocena walk: Jeśli w regulaminowym czasie nie uda się zaliczyć decydującej „przewrotki” na plecy, sędziowie podejmują decyzję o remisie lub wskazują zwycięzcę na podstawie punktacji.
Turnieje i wydarzenia
Najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Schwingen jest Eidgenössisches Schwing- und Älplerfest, odbywające się co trzy lata w różnych regionach Szwajcarii. Zwycięzca tych mistrzostw zostaje uhonorowany tytułem Schwingerkönig (Król Schwingerów).
- Na mniejszych imprezach regionalnych laureaci otrzymują tradycyjne nagrody w postaci zwierząt hodowlanych (np. byka), sprzętów rolniczych czy rękodzieła.
- Oprócz głównego turnieju często odbywają się towarzyszące festyny ludowe, pokazy lokalnej muzyki, tańca oraz degustacje regionalnych specjałów kulinarnych.
Najważniejsi zawodnicy i kategorie
Zawodnicy Schwingen cieszą się w Szwajcarii prestiżem porównywalnym do gwiazd innych dyscyplin sportowych.
- Kategorie wagowe nie są oficjalnie ustalane tak ściśle jak w międzynarodowych stylach zapaśniczych; najważniejsze jest przygotowanie fizyczne i technika.
- Wśród najbardziej rozpoznawalnych postaci Schwingen znajduje się wielu mistrzów, którzy triumfowali kilkukrotnie na Eidgenössisches Schwingfest, zyskując status lokalnych bohaterów.
- Zawodnicy często pochodzą z rodzin, w których Schwingen uprawia się od pokoleń, co podkreśla charakter sportu przekazywanego z ojca na syna.
Znaczenie w kulturze i dla turystyki
Schwingen uchodzi za jeden z filarów szwajcarskiej tożsamości, szczególnie w regionach wiejskich.
- Kulturalny symbol: Podczas festynów zapaśnicy występują często w towarzystwie tradycyjnej muzyki ludowej, np. jodłowania lub gry na rogach alpejskich. Mieszkańcy podkreślają więź z przodkami i poszanowanie wielowiekowego dziedzictwa.
- Atrakcja turystyczna: Zawody Schwingen przyciągają obserwatorów z całego świata, którzy chcą poznać autentyczne oblicze Szwajcarii. Turyści chętnie uczestniczą w festynach, podziwiając nie tylko rywalizację sportową, ale też bogactwo lokalnych zwyczajów.
- Integracja społeczności: Turnieje często stanowią okazję do wspólnego biesiadowania i świętowania, co sprzyja zacieśnianiu relacji między mieszkańcami poszczególnych kantonów.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!