Odkrycie z czasów prehistorycznych: ząb mamuta znaleziony w Szwajcarii

Odkrycie z czasów prehistorycznych: ząb mamuta znaleziony w Szwajcarii

Podczas spływu kajakowego po rzece Limmat w Szwajcarii, Enrico Cavedon dokonał niezwykłego odkrycia. W ubiegłym roku, na ulubionym odcinku rzeki w pobliżu miasta Baden, dostrzegł dziwnie wyglądający obiekt na brzegu.

Po dokładnym zbadaniu, zdał sobie sprawę, że znalazł coś rzadkiego i wyjątkowego. Po powrocie do domu postanowił zidentyfikować znalezisko w internecie i szybko potwierdził swoje podejrzenia: był to molar mamuta o długości 20 centymetrów.

Mammuty, niegdyś powszechne w Europie, Azji i Ameryce Północnej, mogły osiągać wysokość 3,5 metra i ważyć około 8,2 tony. Mimo że gatunek ten wyginął między 4.000 a 10.000 lat temu, jego DNA wciąż żyje w słoniach.

„Byłem tak szczęśliwy, jak dziecko, które znalazło skarb” – powiedział Cavedon w filmie dla muzeum historii naturalnej Naturama w Aarau. Alexandra Wegnam, szefowa zbiorów w Naturama, wyraziła zdumienie odkryciem, podkreślając, że to pierwsze tego rodzaju znalezisko w regionie Baden.

Dzięki zachowanemu w prawie idealnym stanie ząbowi, eksperci szacują, że mamut mógł zginąć w młodym wieku, około 25 lat. Choć trudno to oszacować, ocenia się, że molar ma od 18.000 do 20.000 lat.

Niestety dla Cavedona, nie będzie mógł zatrzymać swojego znaleziska. „Historyczne znaleziska w ziemi należą do kantonu… Enrico Cavedon i jego rodzina są oczywiście mile widziani, aby odwiedzić nas i podziwiać ząb mamuta w każdej chwili” – dodała Wegmann. Molar mamuta wkrótce zostanie wystawiony w Naturama.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *