Forschende z Uniwersytetu Berneńskiego, Natural History Museum w Bernie oraz instytutu Eawag odkryli w szwajcarskich wodach dwa nowe gatunki ryb, które należą do rodziny Barbatula, znanej także jako bartgrundel lub bachschmerle.
Nowe gatunki różnią się od znanych ryb zarówno genetycznie, jak również pod względem budowy ciała. Zostały zaobserwowane w dwóch różnych środowiskach: jeden z nowych gatunków zamieszkuje szybko płynące rzeki, takie jak te w systemie Renu, podczas gdy drugi preferuje spokojniejsze wody jezior z systemu Aare, w tym Jezioro Neuchâtel, Jezioro Bileńskie, Jezioro Czterech Kantonów, Jezioro Zurych oraz Jezioro Walensee.
Jak zauważa biolog Bárbara Calegari, „ten typ ryby jest znany ze swojej genetycznej różnorodności, choć przez długi czas był niewłaściwie badany”.
W ramach projektu Lanat-3, zleconego przez Wyss Academy for Nature, Kanton Bern oraz Bundesamt für Umwelt (Bafu) we współpracy ze szwajcarskim centrum kompetencyjnym ds. rybołówstwa, naukowcy przeprowadzili badania wykorzystujące nowoczesne metody genetyczne oraz analizując cechy zewnętrzne, budowę kości i środowisko życia ryb.
Jedna z odkrytych ryb ma większe płetwy piersiowe, co zapewnia jej lepszą stabilność w nurcie rzek, natomiast druga posiada większy pęcherz pławny, co umożliwia jej lepszą kontrolę wyporności w jeziorach.
Choć na całym świecie zidentyfikowano już około 36 400 gatunków ryb, to co roku odkrywa się nowe. W Europie wciąż może istnieć około 800 niezidentyfikowanych gatunków.
Pojedyncze próbki nowych gatunków zostaną wkrótce umieszczone w zbiorach naukowych, a same gatunki zostaną oficjalnie opisane. Nowe nazwy gatunków będą nadawane według zasady nomenklatury binominalnej, co oznacza, że będą się składały z nazwy rodzaju Barbatula oraz drugiego członu, który odda szczególną cechę ryby.
Należy również zaznaczyć, że mieszkańcy Szwajcarii będą mieli szansę uczestniczyć w wyborze nazw nowych gatunków poprzez przeprowadzenie ankiety. „Chcemy zaangażować społeczność, aby zwiększyć świadomość na temat bioróżnorodności” – dodaje Calegari.
Zdaniem Calegari, odkrycie nowych gatunków to ważny krok w kierunku ich ochrony: „Czego nie znamy, tego nie możemy chronić”.
Chel sie dowiedziec więcej o nowych gatunkach? Swoje propozycje można zgłaszać już wkrótce! Kto wie, być może Twój wybór stanie się częścią historii biologi i ochrony środowiska w Szwajcarii.
Źródło: 20min.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
Kolejny “wielki” sukces naukowców, a tak naprawdę to znów marketingowy chwyt, żeby zwiększyć zainteresowanie bioróżnorodnością, a ludzie ciągle nie zdają sobie sprawy, jak wiele gatunków jest zagrożonych w wyniku działalności człowieka – może lepiej skupić się na ich ochronie, zamiast zabawiać się nowymi nazwami?
No ciekawe, co za czasy. Dwa nowe gatunki ryb, a ja się tu zastanawiam, kiedy w końcu jakaś ryba zaproponuje mi wspólne wędkarstwo. Serio, to jest fajne, ale czy ktoś tu naprawdę myśli, że te ryby będą miały jakieś konkretne nazwy? Pewnie w końcu dostaną jakieś skomplikowane imiona, a i tak ludzie będą je nazywać ‘rybami z rzeki’ i ‘rybami z jeziora’. W Europie prawie 800 gatunków do odkrycia, a ja wciąż czuję się gorzej niż rybka w akwarium – wszystko to wygląda tak poważnie, jakby świat bez tych ryb się zawalił. Ale nie ma co narzekać – przynajmniej są szanse na jakieś fajne nazwy, a ja mogę na to głosować. Ciekawe, co mi wpadnie do głowy… Może Barbatula Zurychia? 😄
super sprawa z tymi nowymi gatunkami ryb w szwajcarskich wodach! zawsze cieszy mnie, jak naukowcy odkrywają coś nowego. to pokazuje, że natura wciąż potrafi nas zaskoczyć. fajnie, że mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w nadawaniu nazw, to w końcu ich wody! a te różnice w budowie ciała to naprawdę ciekawe. może to pomoże w osłonie bioróżnorodności. z niecierpliwością czekam na nowinki!