Niebezpieczny trend: Zakup psów przez internet i związane z nim problemy zdrowotne

Niebezpieczny trend: Zakup psów przez internet i związane z nim problemy zdrowotne

Coraz więcej osób decyduje się na zakup psa przez internet, nie zdając sobie sprawy z poważnych problemów, które mogą z tego wyniknąć. Psy te są często nielegalnie importowane i zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W odpowiedzi na to, rząd Szwajcarii i Szwajcarski Związek Ochrony Zwierząt podjęli działania, które mają na celu zwrócenie uwagi na ten kryzys.

W raporcie „20 Minuten” z października 2023 roku przedstawiono skutki popularności psów rasowych, takich jak Zwergspitze. Ta tendencja doprowadziła do masowego importu psów z hodowli, które nie przestrzegają zasad ochrony zwierząt. Wiele z tych zwierząt cierpi z powodu nieodpowiedniego rozwoju, co prowadzi do schorzeń i długotrwałych problemów z zdrowiem.

Problemy, na które zwracają uwagę władze, dotyczą rosnącej liczby psów sprzedawanych w Internecie przez nieuczciwe źródła. Według Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz Weterynarii (BLV) i Szwajcarskiego Związku Ochrony Zwierząt (STS), wiele z tych psów jest hodowanych w okrutnych warunkach i przewożonych do Szwajcarii z naruszeniami prawa. Takie psy są często chore, nie mają szczepień i nie potrafią dobrze funkcjonować w społeczeństwie.

Skutki tych zakupów nie ograniczają się tylko do zdrowia psów. Właściciele często borykają się z wysokimi kosztami leczenia, a także z frustracją i przepełnieniem, co prowadzi do oddawania psów do schronisk. W roku 2023, ponad 1800 psów trafiło pod opiekę Szwajcarskiego Związku Ochrony Zwierząt.

Aby uświadomić społeczność o zagrożeniach związanych z tym trendem, rozpoczęto kampanię o hasłem „Du bestellst. Dein Hund bezahlt” (Ty zamawiasz. Twój pies płaci). Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz ryzyka związane z zakupem psów przez internet. Kampania podkreśla, że pies nie jest towarem i zachęca do dokładnego przemyślenia zakupu.

Jedną z kluczowych rad jest osobiście poznać psa przed podjęciem decyzji o zakupie. Takie działania nie tylko pomagają zwalczać problem nielegalnego handlu psami, ale także minimalizują ryzyko przywleczenia chorób, takich jak tężec.

W przyszłości Szwajcaria planuje aktywniej działać na rzecz współpracy międzynarodowej w celu walki z nielegalnym handlem psami, a także wprowadza nowe regulacje dotyczące importu szczeniąt. Od 1 lutego 2023 roku wprowadzono zakaz komercyjnego importu szczeniąt poniżej 15 tygodni życia.

Źródło: 20min.ch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *