Nadchodzi Schneemond: Ekscytujące zjawisko na niebie

12 lutego na niebie zagości drugi pełniak roku, znany jako Schneemond. Zjawisko to osiągnie swój szczyt o godzinie 14:53. Mieszkańcy Bündnerland będą mieli najlepsze szanse na jego obserwację, pomimo przewidywanych chmur.

Pomimo deszczowej pogody w nadchodzącym tygodniu, w drugiej połowie lutego przewiduje się niesamowite widowisko nocne. Imię Schneemond wywodzi się z czasów, gdy luty był uznawany za najśnieżniejszy miesiąc roku w północnej półkuli, co przyciąga uwagę meteorologów.

Jak wyjaśnia meteorolog Peter Wick, nazwa ta symbolizuje surowe warunki zimowe, które utrudniały życie, zwłaszcza w przeszłości. Pełnia Księżyca ma również inne tradycyjne nazwy, takie jak Hungermond czy Sturmmond, odzwierciedlające trudności związane z brakiem pożywienia i ekstremalnym klimatem.

Według prognoz, wieczór 12 lutego zapowiada się zmiennie, z przejaśnieniami w czasie, gdy Księżyc będzie powoli wschodził. W Bündnerland można spodziewać się najlepszej widoczności, jednak i tam należy być gotowym na nachodzące chmurki.

Niestety, w całym regionie, nadchodzący tydzień ma być przesiąknięty deszczem. Przyroda zostanie przykryta gęstymi chmurami, co znacznie ograniczy szanse na słońce, które do tej pory miało przynieść nieco radości ze złamania zimowej rutyny.

Warto przygotować się na wyjątkowy spektakl, gdyż Schneemond przyciąga spojrzenia nie tylko astronomów, ale również entuzjastów natury. To jak zjawisko wpływa na naszą kulturę i jakie konsumpcyjne ślady pozostawia, pozostaje nieodkryte dla wielu z nas.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Nadchodzi Schneemond: Ekscytujące zjawisko na niebie

  1. no i co z tego ze Schneemond jak i tak pewnie nic nie widać przez te chmury co za artykuł nie ma w tym nic ciekawego lepiej posłuchać deszczu za oknem niż marnować czas na takie rzeczy jak pełnia Księżyca w deszczu jakie widowisko serio? pytam się kto to przeżywa nie lepiej w końcu ogarnąć prognozy mówiące o faktycznej pogodzie to by było coś bo takie romantyzowanie Księżyca w chmurach to dla mnie średni pomysł

  2. No to świetna sprawa z tym Schneemond! 🌕💫 Mimo że prognozy raczej nie rozpieszczają, to można mieć nadzieję na te przejaśnienia. Fajnie, że druga połówka lutego przyniesie coś ciekawego w niebo! Kurczę, lubię obserwować takie zjawiska – przypomina mi, jak natura potrafi zaskakiwać, nawet w trudnych warunkach. Tradycje związane z pełniami Księżyca zawsze są interesujące. Mimo deszczu, może znajdą się ludzie, którzy spróbują uchwycić ten moment. Trzymajmy kciuki za dobrą widoczność! 🌌🙌

  3. Serio? Cała ta otoczka wokół Schneemond to jakiś żart. Piszecie o księżycu jakby to było wydarzenie roku, a w rzeczywistości to tylko pełnia, która jak zwykle będzie schowana za chmurami. Mieszkańcy Bündnerland dostaną może kilka chwil bez chmur, ale po co się emocjonować, skoro prognoza to deszcz? Przyroda przesiąknięta chmurami to norma w lutym, a nie jakieś nieodkryte zjawisko. Lepiej skupcie się na ważniejszych sprawach, zamiast tworzyć sensację z czystego nieba. To tylko naukowe ściemy, nie wiadomo po co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *