W Szwajcarii przeprowadzono pierwsze badanie dotyczące sytuacji życiowej rodzeństwa osób z niepełnosprawnościami, znane jako “Studium Rodzeństw”. Badania zostały zlecone przez Verein Raum für Geschwister (VRG) i przeprowadzone przez Hochschule Luzern (HSLU). W badaniu wzięło udział około 280 dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.
Wyniki badań wskazują, że prawie wszyscy respondenci wspierają swoje niepełnosprawne rodzeństwo, oferując różnego rodzaju wsparcie emocjonalne i społeczne. Dorośli uczestnicy badania oprócz wsparcia emocjonalnego angażują się także w pomoc w sprawach administracyjnych i finansowych. Choć te działania mogą przynosić radość, to dla jednej trzeciej dzieci niepełnosprawność rodzeństwa wiąże się z dużymi obciążeniami.
Ogólnie rzecz biorąc, samopoczucie psychiczne dzieci z rodzeństwem niepełnosprawnym jest znacznie gorsze od średniej europejskiej. Respondenci często wskazują na niską radość z życia, stany depresyjne lub brak satysfakcji, co wpływa na ich poczucie własnej wartości.
Najważniejsze czynniki wsparcia, które dzieci zrodzeństwo powinny mieć na myśli to: możliwość realizacji swoich hobby, dostęp do informacji, interpersonalne wsparcie oraz zrozumienie ich obaw i uczuć. Wiele osób czuje się niewystarczająco wspieranych, co jest spowodowane brakiem czasu ze strony rodziców lub ich obawą przed prośbą o pomoc.
Dorośli respondenci wspomnieli o pozytywnych doświadczeniach z dzieciństwa, jednak wielu z nich ubolewało nad niedostatecznym zainteresowaniem ze strony rodziców.
Więcej informacji na temat studiów o rodzeństwie można znaleźć na stronie www.geschwisterkinder.ch.
Źródło: blick.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!