Nieco mniej niż miesiąc po ogłoszeniu przez Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) planów testowania autonomicznych usług transportu publicznego w 2025 roku, największe lotnisko w Szwajcarii również przystępuje do tego przedsięwzięcia. Lotnisko w Zurychu potwierdziło, że w przyszłym roku rozpoczną się testy zautomatyzowanych pojazdów, mających na celu stworzenie bezzałogowego autobusu wahadłowego dla pracowników.
Zgodnie z planami, całkowicie bezzałogowe autobusy będą przewozić pracowników w różnych częściach lotniska w Zurychu. Pojazdy będą mogły zabierać do dziewięciu pasażerów z wejścia dla pracowników przy Torze 101, zatrzymując się przy różnych hangarach, biurach oraz bramkach rozmieszczonych po południowej i zachodniej stronie lotniska – autobusy nigdy nie będą przekraczać ani wchodzić w interakcje z pasami startowymi.
Na początku autobusy będą nadzorowane przez kierowcę znajdującego się na pokładzie, po czym będą obsługiwane zdalnie. „Z powodu wyraźnego oddzielenia tej trasy od operacji lotniczych, jest ona idealna do pierwszego użycia zautomatyzowanych pojazdów i oferuje optymalne warunki testowe” – napisano w oświadczeniu lotniska, dodając, że ma nadzieję uczynić istniejącą usługę transportową dla pracowników jeszcze szybszą i wygodniejszą.
Szerokie wprowadzenie pojazdów autonomicznych przyspieszyło w Szwajcarii po niedawnym decyzji rządu o zalegalizowaniu tej technologii od marca 2025 roku. Zgodnie ze zmianami w prawie, kantony szwajcarskie będą miały prawo zezwolić na autonomiczne pojazdy na wybranych odcinkach dróg.
Z kolei Lotnisko w Zurychu ma nadzieję, że test udowodni, czy pojazdy autonomiczne mogą skutecznie działać w warunkach wysokiego bezpieczeństwa. Same autobusy zostaną dostarczone przez WeRide oraz Swiss Transit Lab.
Jeżeli chcesz poczuć smak autonomicznych podróży i nie pracujesz dla Lotniska w Zurychu, mamy dobre wieści. W ramach testu w Furrtal w kantonie Zurych, SBB planuje wykorzystać tę samą technologię do zapewnienia niewielkich, bezzałogowych usług transportowych od wiosny przyszłego roku.
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
Autonomiczne autobusy na lotnisku w Zurychu? Serio? Jak dla mnie to czysta bzdura – zamiast inwestować w prawdziwe, ludzkie zatrudnienie i poprawę warunków pracy, to im się marzy bezzałogowy transport, który tak na prawdę tylko zaspokaja potrzebę technologicznych nowinek! Gdzie tu sens i logika? Oby ci nie wpadli na pomysł, żeby w ten sposób wprowadzać oszczędności na plecach pracowników!
No kurde, znowu Szwajcaria wyprzedza innych o krok w tech, a my zostajemy w tyle, ech. Dobrze, że w końcu wprowadzają te autonomiczne autobusy, bo może i u nas kiedyś coś takiego zafunkcjonuje, ale wątpię. Z drugiej strony, jak to zobaczę w akcji, to będzie dla mnie wciąż dziwne. Swoją drogą, ciekawe, jak to będzie działać bez kierowcy, a jak będzie wypadek to co? Kto za to odpowiada?
Fajnie, że chcą to zrobić bezpiecznie, ale i tak mam zastrzeżenia. Bez sensu, że testują to na lotnisku. Powinno być coś bardziej trafnego, no nie? Ale na pewno i tak będą się chwalić nowinkami, jakby nic innego nie robili. Chciałbym, żeby nasze miasta w Polsce miały choć ułamek tej nowoczesności, ale pewnie za szybko to nie nastąpi. 👀
No dobra, widzę, że Szwajcaria wkrótce zamieni się w jakieś futurystyczne miasto! Autonomiczne autobusy na lotnisku w Zurychu to pomysł, co brzmi jak z jakiegoś filmu sci-fi. Zgadzam się, że to może ułatwić życie pracownikom i zrobić porządek z transportem, ale mam pytanie – czy na pewno te wszystkie zaawansowane technologie są takie bezpieczne?
Ja rozumiem, że władze chcą pchać ten temat, ale czasem lepiej stawiać na sprawdzone rozwiązania. No i co z kierowcami? Jak to wpłynie na zatrudnienie? A może to i lepiej, Szwajcarzy zawsze szukają innowacji, to ja się cieszę, ale tęsknię za tym, co było “po staremu” w Polsce.
Generalnie super, że idą do przodu, ale wolałbym, żeby wszystko było dobrze przemyślane. A co do autonomicznych podróży – ja to bym wolał mieć rytm nad sobą, niż ufać komputerom!