Choć Szwajcaria znana jest z wysokich wynagrodzeń i dużego poziomu bogactwa, najnowsze dane opublikowane przez Federalne Biuro Statystyczne (FSO) pokazują, że 8 procent populacji żyje w ubóstwie. Oto, co to oznacza w alpejskiej gospodarki.
Według najnowszych danych, 8,1 procent populacji Szwajcarii uznano za ubogą dochodowo na koniec 2023 roku, co stanowi spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak to wciąż oznacza, że około 708 000 osób żyje w ubóstwie w całym kraju, co odpowiada liczbie mieszkańców Genewy, Bazylei, Lozanny i Berna razem wziętym.
6,3 procent populacji znalazło się w zaległościach płatniczych dwa razy lub więcej w 2023 roku, podczas gdy 5,5 procent przyznało, że musiało zrezygnować z podstawowych usług, dóbr i aktywności społecznych z powodu ograniczeń finansowych. FSO poinformowało, że 10,1 procent osób w Szwajcarii ma trudności z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb, a 18,18 procent stwierdziło, że nie byłoby w stanie pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 2 500 franków.
Aby zakwalifikować się do ubóstwa w 2023 roku, indywidualny dochód musi wynosić 2 315 franków miesięcznie lub mniej. Dla gospodarstw domowych z dwojgiem dorosłych i dwojgiem dzieci ta kwota wynosi 4 051 franków. Osoby zarabiające poniżej tego progu mają prawo do pomocy społecznej i świadczeń doraźnych.
Konferencja ds. Pomocy Społecznej, stowarzyszenie ustalające metrykę ubóstwa, poinformowała FSO, że linia ubóstwa dochodowego rośnie w ostatnich latach. Składa się na to głównie inflacja oraz rosnące koszty wynajmu mieszkań.
FSO zauważyło, że najbardziej narażeni na ubóstwo są ludzie o niskim poziomie wykształcenia, osoby prowadzące gospodarstwa jednoparentalne oraz mieszkańcy, którzy są bezrobotni. Osoby z zezwoleniem na pobyt w Szwajcarii są także dwa razy bardziej narażone na ubóstwo w porównaniu do obywateli, zwłaszcza jeśli posiadają obywatelstwo państwa spoza UE i EFTA.
Mimo to, wskaźnik ubóstwa w Szwajcarii jest mniej niż połową średniej w UE (21,4 procent w 2023 roku) i znacznie niższy niż w sąsiednich krajach. „Pomimo tego, że część populacji boryka się z trudnościami finansowymi, standard życia w Szwajcarii pozostaje jednym z najwyższych w Europie” – podkreśliło FSO, dodając, że jedynie Luksemburg, Norwegia i Austria mają wyższe standardy życia w 2023 roku.
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!