Migracja do Szwajcarii w 2024 roku: nowe dane dotyczące narodowości imigrantów

Pomimo spadku poziomów imigracji w 2024 roku, do Szwajcarii przybyło 170.607 ludzi, aby wypełnić miejsca pracy, zjednoczyć się z rodziną lub ubiegać się o azyl. Najnowsze dane opublikowane przez Państwowe Sekretariat do Spraw Migracji (SEM) ujawniły najczęściej spotykane narodowości, które osiedliły się w alpejskim kraju w ubiegłym roku.

Po kilku latach wysokiego wzrostu populacji, netto migracja do Szwajcarii w 2024 roku spadła o ponad 15% w porównaniu do 2023 roku, osiągając dodatnią wartość wynoszącą 83.392 osoby. O 6% mniej ludzi zdecydowało się przeprowadzić do Szwajcarii, podczas gdy wskaźniki emigracji wzrosły o 4,8%.

W ubiegłym roku aż 170.607 osób uzyskało pozwolenie na pobyt w Szwajcarii po raz pierwszy, co stanowi populację większą niż Lausanne. Obywatele krajów UE/EFTA stanowili 70,7% ogółu, podczas gdy reszta pochodziła z tzw. „krajów trzecich” spoza tych bloków.

Przytłaczająca większość (71%) przybyłych z krajów UE/EFTA przyjechała do Szwajcarii, aby wypełnić wolne miejsca pracy, podczas gdy większość obywateli krajów trzecich przeprowadzała się w celu połączenia się z rodziną. Na koniec 2024 roku aż 2.368.364 osób spoza Szwajcarii nazywało ten alpejski kraj swoim domem, co stanowi ponad jedną czwartą całej populacji.

W 2024 roku najwięcej migrantów do Szwajcarii stanowili obywatele Niemiec, których było około 24.547 osób. Na drugim miejscu byli Francuzi (19.586) oraz Włosi (17.987) – 38% imigrantów w 2024 roku pochodziło z krajów sąsiadujących ze Szwajcarią.

  • Niemcy (24.547)
  • Francja (19.586)
  • Włochy (17.987)
  • Portugalia (12.210)
  • Hiszpania (9.067)
  • Rumunia (6.948)
  • Afganistan (6.366)
  • Polska (6.255)
  • Turcja (3.590)
  • Chiny (ChRL) (2.288)

Dla zainteresowanych, wśród najczęstszych obywateli spoza UE/EFTA, którzy osiedlili się w Szwajcarii w ubiegłym roku, znaleźli się mieszkańcy Afganistanu, Turcji i Chin. Natomiast najmniejszą grupę nowych przybyszy stanowili ludzie, którzy przeprowadzili się do Szwajcarii z Eswatini, Wysp Komorowych i Samoa.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Migracja do Szwajcarii w 2024 roku: nowe dane dotyczące narodowości imigrantów

  1. no i co z tego? 170 tys. ludzi w szwajcarii, a ja i tak nie widzę, żeby to jakoś pomogło w rozwiązaniu problemów, które mamy. wszyscy tylko przyjeżdżają, a ci, co są, często narzekają na ceny i brak mieszkań. a te dane – powiedziałabym, że to taki marketing statystyczny. ludzie z krajów ościennych się osiedlają, a co z naszymi, co wracają do polski? jako hydraulik w szwajcarii, widzę, jak dzielnice zmieniają się w gorsze, a mało kto myśli o prawdziwych potrzebach mieszkańców. eh, nudna ta emigracja, wolę wrócić do kraju, gdzie przynajmniej wszyscy się znają.

  2. Kurczę, to jest jak jakiś żart! Szwajcaria na pewno nie potrzebuje więcej ludzi, a tu wyskakuje 170 tysięcy nowych przybyszy, którzy tylko dalej będą nazywać ten kraj swoim domem. Czy naprawdę nikt nie widzi, że to prowadzi do przeludnienia? Czas przyjrzeć się, co się dzieje!

  3. co za bełkot wszyscy wiedzą że Szwajcaria to raj dla imigrantów tylko po co im to wszystko ciekawe kiedy zacznie się kryzys a oni wszyscy znikną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *