Nowe dane opublikowane przez Krajowe Biuro Statystyczne Szwajcarii (FSO) ujawniają, że liczba przestępstw w Szwajcarii ponownie wzrosła w 2024 roku. Liczba poważnych przestępstw z użyciem przemocy wzrosła o 15 procent w ciągu ostatniej dekady, przy czym największy wpływ odczuwają miasta szwajcarskie.
W 2024 roku zgłoszono 563 633 przestępstwa do policji w Szwajcarii, co stanowi wzrost o 8 procent w porównaniu do roku 2023. W ubiegłym roku 91 929 osób zostało oskarżonych o przestępstwo, z czego ponad jedna czwarta podejrzanych miała mniej niż 25 lat.
Wzrosły także wskaźniki dyskryminacji, które zwiększyły się o 48,4 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Przestępczość w Internecie również rośnie, a liczba przestępstw komputerowych wzrosła o 34,7 procent w porównaniu do 2023 roku, przy czym zdecydowana większość przestępstw dotyczyła oszustw finansowych.
Przestępstwa związane z mieszkaniami, takie jak kradzież, uszkodzenie mienia i oszustwa dotyczącą nieruchomości, wzrosły o 8 procent, podczas gdy liczba skazanych za przestępstwa narkotykowe spadła o 11,5 procent. Mimo to, w ubiegłym roku policja przejęła 3 494 kilogramy marihuany, 751 kilogramów kokainy, 81,54 kilogramów heroiny, 33 999 tabletek ekstazy i 5 534 tabletki LSD.
Szwajcaria odnotowała także wzrost przestępstw z użyciem przemocy. W 2024 roku zgłoszono 49 000 przestępstw związanych z przemocą, co oznacza wzrost o 3,3 procent w porównaniu do 2023 roku i 15 procent w porównaniu do 2014 roku. Wskaźniki poważnych przestępstw z użyciem przemocy (2 456) osiągnęły poziomy, których nie widziano od 2009 roku.
Pod względem ogólnej przestępczości miasto Solothurn ma najwyższe wskaźniki z 269,7 przestępstw przypadających na 1 000 mieszkańców. Basel zajmuje drugie miejsce z 151,6 przestępstw na 1 000 osób, a następnie Lausanne (120,1), Zurych i Lucerna (111,3) zamykają czołową piątkę.
W przeciwieństwie do tego, obszar o najniższym wskaźniku przestępczości w Szwajcarii to dawna Republika Gersau w Kantonie Schwyz, zaledwie 16,6 przestępstw na 1 000 osób w 2024 roku. Służby ratunkowe zgłosiły podobnie niskie wskaźniki w obszarach górskich i wiejskich regionu Mittelland.
Jeżeli chodzi o przestępczość z użyciem przemocy, Lausanne zajmuje niestety pierwsze miejsce z 12,9 przypadków na 1 000 mieszkańców. Pozostałymi głównymi miejscami o wysokim wskaźniku były Basel (12,7), Zurych (10,7), Solothurn (9,5), Schaffhausen (9,5), zachodnia Lausanne (9,5) oraz region Broye-Vully (9,5). Regionalnie, najwięcej przestępstw z użyciem przemocy miało miejsce w zachodniej Szwajcarii, Zurychu oraz obszarach miejskich w okolicach miasta oraz na północ od niego.
Jednak tylko dwa regiony Szwajcarii nie zgłosiły żadnych przestępstw z użyciem przemocy w 2024 roku. Były to Gersau i Goms, Kanton Valais.
Mimo wyższych wskaźników przestępczości, Konferencja Komendantów Policji Kantonów wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że “generalnie rzecz biorąc, możemy uważać kraj za bezpieczny”. Twierdzili, że “kilka czynników [może] częściowo wyjaśnić ten statystyczny wzrost”, z których jednym z nich jest fakt, że więcej osób czuje się wystarczająco pewnie, aby zgłosić przestępstwo.
Dodali, że “uwaga polityczna poświęcona tej kwestii… oraz działania zapobiegawcze i wsparcie, które są opracowywane na miejscu” mogą mieć wpływ na rosnące wskaźniki przestępczości. Sugerowali jednak, że „czynniki społeczne, ekonomiczne i kulturowe” mogą być przyczyną wzrostu, ale odmówili wyjaśnienia, co konkretnie miało na myśli.
Więcej informacji można znaleźć w oficjalnych danych FSO.
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
To smutne, że liczba przestępstw w Szwajcarii wzrasta. W końcu to kraj, który z reguły uchodzi za bezpieczny. Te dane rzeczywiście powinny nas zaniepokoić, zwłaszcza wzrost przemocy i dyskryminacji. Cieszy, że coraz więcej ludzi zgłasza przestępstwa, ale to nie powinno być powodem do radości. Coś się dzieje w społeczeństwie, że młodzi ludzie są tak skłonni do łamania prawa. Myślę, że należy przyjrzeć się przyczynom tych zjawisk, a nie tylko mówić, że kraj jest bezpieczny. Bo jeśli ludzie się boją, to nie ma co ironizować. Dobrze, że są podejmowane działania, ale muszą być skuteczne.
Serio? Wzrost przestępczości w Szwajcarii? To już nie pierwsza świeżynka w tych statystykach, a każdy jak zwykle udaje, że nie ma sprawy. Jak można mówić, że kraj jest “bezpieczny”? Zastanowiłabym się, co się dzieje, jeśli góry statystyk wyglądają jak z horroru! Niech mi nikt nie wmawia, że więcej ludzi zgłasza przestępstwa to powód do radości. To, że młodzież się rwie do przestępstw, to raczej problem, który wymaga głębszej analizy, a nie tłumaczeń na niby! Czynniki społeczne i ekonomiczne? No pięknie, ale rozwiązania gdzie? Ludzie w miastach zaczynają się bać chodzić po ulicach, a my szukamy pretekstów? Niezły żart, co za decyzje!
A kto się temu dziwi?