Według nowego raportu UNICEF, Szwajcaria znalazła się w czołówce krajów o najwyższym dobrostanie dzieci na świecie. Choć alpejski kraj uzyskał wysokie oceny w kategorii zdrowia fizycznego i osiągnięć akademickich dzieci, nadal boryka się z problemami dotyczącymi dobrostanu psychicznego swoich młodych obywateli.
Aby stworzyć ten ranking, UNICEF ocenił dobrostan dzieci w 43 najbardziej zamożnych krajach świata, w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, OECD oraz G7. Wykorzystując dane z badania akademickiego PISA oraz instytucji ONZ i OECD, każdemu z krajów przydzielono oceny na podstawie czynników związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz umiejętnościami.
W raporcie na 2025 rok UNICEF zaznaczył, że dzieci na całym świecie ucierpiały w wyniku “trzech C”, czyli konfliktów, COVID i zmian klimatycznych. Wśród najzamożniejszych krajów, choć wskaźniki śmiertelności dzieci, samobójstw wśród młodzieży oraz porzucania szkoły spadają, młodzi ludzie coraz mniej są zadowoleni z życia, a otyłość rośnie. Prawdopodobnie w wyniku zakłóceń w systemie szkolnictwa związanych z COVID, umiejętności akademickie również zaczynają spadać.
Jednak zamieszanie ostatnich lat nie wpłynęło na najlepsze kraje. Podobnie jak w raporcie z 2020 roku, Holandia została uznana za najlepszy kraj na świecie pod względem dobrostanu dzieci. Kraj ten zajął pierwsze miejsce dzięki doskonałym wynikach w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci. Aż 87% piętnastolatków w Holandii zgłosiło zadowolenie z życia, podczas gdy tylko 12,6% doświadczyło dręczenia w szkole – najwyższe i drugie najlepsze wyniki na liście. W czołowej piątce znalazły się również Dania, Francja, Portugalia i Irlandia.
W rankingu na 2025 rok Szwajcaria zajmuje szóstą lokatę w zakresie dobrostanu dzieci, co jest poprawą o dwa miejsca w porównaniu do roku 2020. Kraj ten przesunął się do przodu głównie dzięki spadkom innych państw, w szczególności Niemiec, które z szóstego miejsca w 2020 roku spadły na 25. miejsce w 2025 roku.
Szwajcaria wypadła najlepiej w kategorii umiejętności, jakie zapewnia młodym ludziom, oraz jakości systemu szkolnictwa, zajmując szóstą lokatę w tej kategorii. 79,5% piętnastolatków zgłosiło, że łatwo jest nawiązać przyjaźnie w szkole, a szwajcarscy uczniowie zostali uznani za 10. najbardziej uzdolnionych akademicko na świecie.
Kraj alpejski uzyskał również wysokie noty w kategorii zdrowia fizycznego, zajmując 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Wskaźnik śmiertelności dzieci zajmuje trzecie miejsce na liście, a Szwajcaria dobrze wypadła w zakresie otyłości wśród młodzieży.
Jednak to właśnie oceny dotyczące zdrowia psychicznego powstrzymały kraj przed wejściem do pierwszej piątki – Szwajcaria zajęła 13. miejsce w tej kategorii. Mimo że 78% młodych ludzi zadeklarowało zadowolenie z życia, co jest siódmym najlepszym wynikiem na liście, zadowolenie to spadło, a wskaźniki samobójstw wśród młodzieży od 2020 roku pozostają powyżej średniej.
Niemniej jednak, Szwajcaria zajął wygodne miejsce powyżej końca listy. W rankingu na 2025 rok, Chile, Turcja i Meksyk uznano za najgorsze miejsca pod względem dobrostanu dzieci.
Więcej informacji na temat badania oraz pełny ranking można znaleźć na stronie internetowej UNICEF.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
Maćko, a z kim my tu mamy do czynienia, skoro Szwajcaria, niby taka wspaniała, a problemy z psychiką młodych ludzi to normalka! 6 miejsce to tylko zasłona dymna, bo jak się przyjrzysz, to dzieciarnia tu coraz bardziej nieszczęśliwa, a nasze all-inclusive życie jest lipne jak resztki z lodówki! Porównanie do Holandii mija się z celem, bo widać, że tamimi serca są bardziej życzliwe, a nie jak u nas – wśród alp zimno jak w sercach niektórych!
No niezły news, co? Szwajcaria znowu w czołówce, a gdzie psychospołeczny dobrostan? Dzieciaki niby szczęśliwe, ale statystyki samobójstw mówią same za siebie. Otyłość rośnie, a zadowolenie z życia spada. Słabo to wygląda, jakby się nad tym dłużej zastanowić. Przecież mają wszystko – góry, mleko i czekoladę, a tu robota do zrobienia! No ale co tam, ważne, że w rankingu są wysoko. Potem się ludzie mają czym chwalić! 😆
No dobra, Szwajcaria niby w czołówce, ale jak tak pomyśle, to co z tego, skoro dzieciaki psychicznie cierpią? Może i rankingi ładne, ale spróbujcie porozmawiać z nastolatkiem o prawdziwych problemach, a nie tylko o wysokich wynikach w szkole!