Nowa analiza opublikowana przez Federalny Urząd Statystyczny (FSO) ujawniła, które kantony w Szwajcarii doświadczą największego starzenia się społeczeństwa w ciągu najbliższych 30 lat. Według prognoz, liczba emerytów ma wynieść ponad jedną czwartą populacji kraju, a w niektórych regionach emeryci będą stanowić prawie jedną trzecią mieszkańców.
W ramach prognoz demograficznych na rok 2055, FSO przewiduje, że populacja Szwajcarii będzie nadal rosła. Głównie dzięki imigracji – z wyłącznie migracji od 2035 roku – prognozuje, że do 2041 roku w alpejskiej ojczyźnie zamieszka 10 milionów ludzi, a do 2055 roku wzrośnie do 10,5 miliona.
Pomimo tego, że liczba pracowników w Szwajcarii wzrośnie o 12,5 procent do 5,8 miliona ludzi do 2055 roku, w ciągu następnych 30 lat nastąpi również drastyczny wzrost liczby emerytów. Szacuje się, że osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić 26 procent wszystkich mieszkańców do 2055 roku.
Kanton Ticino ma mieć największy odsetek osób starszych w Szwajcarii, z 32,6 procent populacji powyżej 65. roku życia. Na drugim miejscu znalazły się kantony Graubünden oraz Schaffhausen (31,8 procent), a dalej Obwalden (31,4 procent) i Nidwalden (31 procent).
W przeciwieństwie do tego, Genewa ma stać się najmłodszym kantonem w Szwajcarii, z jedynie 20,7 procent mieszkańców w wieku emerytalnym w 2055 roku. Zurich (22,1 procent), Vaud (22,7 procent) i Basel-Stadt (22,8 procent) również mają pozostać stosunkowo młode.
Kantony Fribourg, Lucerna oraz Aargau doświadczą największego wzrostu liczby osób starszych, gdzie populacja seniorów wzrośnie o 60 procent w ciągu 30 lat. Najwolniejszy wzrost liczby osób starszych odnotuje Jura oraz Bazylea, wynoszący około 20 procent.
Ekspert demograficzny Philippe Wanner wskazał na przyczyny tego zjawiska, zauważając, że młodzi ludzie z regionów takich jak Ticino i Schaffhausen decydują się na przeprowadzkę do miejsc o młodszej populacji. „Kantony z najniższym procentem seniorów, takie jak Genewa i Zurich, przyciągają młodych dorosłych i odstraszają emerytów” – stwierdził.
Wyraźne są obawy o to, czy będzie wystarczająco dużo pracowników, aby wspierać szwajcarskie emerytury oraz inne świadczenia socjalne. Na przykład, wskaźnik emerytów do pracowników, kluczowy dla zdrowia programów społecznych, wygląda alarmująco. Nawet w „wysokim scenariuszu” FSO, gdzie odnotowano znaczny wzrost zarówno imigracji, jak i urodzin, w 2055 roku liczba pracowników przypadających na jednego emeryta spadnie z 2,6 w 2024 roku do zaledwie 2.
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!