Szwajcarskie Ograniczenia Migracyjne w Nowym Porozumieniu z UE

W ramach nowego, szerokiego porozumienia z Unią Europejską, rząd Szwajcarii uzyskał uprawnienia do ograniczenia migracji z UE w określonych okolicznościach. Oto, co warto wiedzieć na temat tzw. „klauzuli zabezpieczającej” i jak wpłynie ona na migrację do Szwajcarii.

Na konferencji prasowej 14 maja, federalny radny Beat Jans (SP) ujawnił, w jaki sposób rząd zamierza wykorzystać klauzulę zabezpieczającą, ustaloną jako część ostatniego porozumienia z UE. Umowa, zakończona pod koniec ubiegłego roku, daje Szwajcarii możliwość wstrzymania swobodnego przepływu osób między nią a UE oraz tymczasowego ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt dla imigrantów z tego bloku, podobnie jak w przypadku obywateli spoza UE i EFTA.

„Klauzula zabezpieczająca to coś w rodzaju ostatniej linii obrony… gaśnicy na ścianie,” powiedział Jans dziennikarzom. Podkreślił, że przepisy pozwolą Szwajcarii na wprowadzenie limitów w liczbie obywateli UE i EFTA, którzy będą mogli migrować z jakiegokolwiek powodu, czy to w celu podjęcia pracy, czy zjednoczenia z rodziną.

Zgodnie z systemem uzgodnionym z UE, Szwajcaria będzie mogła wprowadzić limit, jeśli imigracja netto, liczba pracowników transgranicznych, bezrobocie lub wnioski o pomoc społeczną „osiągną problematyczne poziomy”. W przyszłości Rada Federalna ma także nadzieję wykorzystać niedobory na rynku mieszkaniowym i przeciążenie transportu jako uzasadnienie do aktywacji klauzuli.

Na pytanie dziennikarzy, jak często klauzula zabezpieczająca mogłaby być aktywowana, Mascioli zauważył, że gdyby istniała wcześniej, mogła by być zastosowana osiem razy od 2002 roku. Dotyczy to wzrostów bezrobocia w latach 2002, 2003, 2009 i 2020, dużych wzrostów imigracji netto w 2008 i 2013 roku oraz wzrostów liczby pracowników transgranicznych w 2011 i 2022 roku.

Jeśli klauzula zabezpieczająca zostanie aktywowana, Rada Federalna postara się przyjąć środki, które będą zgodne z zasadą swobodnego przepływu osób. Rząd ma jednak również prawo wprowadzić surowe ograniczenia dla nowych przybyszów z UE oraz limity dla pracowników transgranicznych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto zarówno władze federalne, jak i kantony mogą wystąpić o rozpoczęcie procedury aktywacji klauzuli.

Jans dodał, że przed podjęciem jakichkolwiek działań odbędzie się ogromna ilość konsultacji. „Bądźmy szczerzy… aktywacja tej klauzuli zabezpieczającej nigdy nie będzie łatwa, ponieważ korzystamy ze swobodnego przepływu osób,” zauważył, dodając, że Szwajcaria na pewno jeszcze przez wiele lat będzie polegać na migracji z UE.

A co z reakcją UE? Każda prośba o aktywację klauzuli zabezpieczającej jest kierowana do wspólnego komitetu przedstawicieli UE i Szwajcarii. Choć ich zgoda nie jest obowiązkowa, jeśli komitet się zgodzi, UE może nałożyć tylko kwoty imigracyjne na obywateli szwajcarskich w odpowiedzi. Jeśli odmówią, a Szwajcaria przejdzie dalej, UE może podjąć różne działania gospodarcze i związane z imigracją.

Podobnie jak cała umowa Szwajcarii z UE, reakcje w parlamencie są mieszane. Ogólnie rzecz biorąc, plan został przyjęty przez Zielonych Liberałów, Partię Socjaldemokratyczną i Partię Centrum, z tą ostatnią, która określiła go jako „ważny krok”. Niemniej jednak Partia Centrum ostrzegła, że trudniejsze środki są potrzebne, aby pokonać restrykcyjne referendum „Nie dla 10 milionów w Szwajcarii!” zorganizowane przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP).

Partia FDP. Liberałowie stwierdzili, że dobrze, że rząd równoważy korzyści, jakie przynoszą imigranci, z lokalnymi obawami o migrację. Z drugiej strony, Partia Zielonych odrzuciła propozycję, twierdząc, że nikt, kto ma na uwadze interesy Szwajcarii w ekonomii i dyplomacji, nigdy nie powinien aktywować klauzuli.

Największy opór wyraża jednak SVP, która określiła klauzulę zabezpieczającą jako „kłamstwo i oszustwo”, mające na celu zniweczenie ich referendum. Partia ta zobowiązała się do walki z umową z UE od momentu jej ogłoszenia.

Na obecną chwilę umowa między Szwajcarią a UE zostanie skierowana do parlamentu w celu konsultacji. Choć nie podjęto jeszcze decyzji, nowy traktat będzie podlegał jednemu lub więcej referendum przed wprowadzeniem w życie. Czas pokaże, czy Rada Federalna zdoła zdobyć wystarczające poparcie publiczne dla tego propozycji.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Szwajcarskie Ograniczenia Migracyjne w Nowym Porozumieniu z UE

  1. Zgadzam się, że ta klauzula zabezpieczająca to wybieg, który ma na celu spowolnienie imigracji, ale tak na prawdę, to wszystko brzmi jak puste obietnice. Właściwie to zazdroszczę tym, co mogą sobie pozwolić na takie decyzje, a ja tu muszę godzić się na trudności codziennego życia w Szwajcarii, bez większych perspektyw.

  2. super sprawa z tą klauzulą zabezpieczającą bo wiadomo że ruch migracyjny to nie tylko plusy ale i wyzwania więc dobrze że Szwajcaria ma możliwość dostosowania zasad do aktualnej sytuacji na rynku pracy czy innych kwestii ważnych dla kraju

  3. Kto w ogóle pisze takie artykuły? Klauzula zabezpieczająca to nie gaśnica, tylko strzał w stopę – serio, co za pomysł, żeby ograniczać migrację, jak tu każdy zagraniczny robotnik od lat trzyma Szwajcarię na nogach. Widać, że niektórzy radni chyba naprawdę myślą, że to ich mądre decyzje zatrzymają pędzący świat… 🤦‍♀️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *