Nowa analiza przeprowadzona przez CH Media ujawnia, które firmy w Szwajcarii zatrudniają najwięcej pracowników. Chociaż międzynarodowe korporacje są największymi twórcami miejsc pracy w skali globalnej, to jednak publiczne przedsiębiorstwa oferują najwięcej pracy na rynku krajowym.
Aby stworzyć badanie, CH Media – właściciele portalu Watson oraz różnych regionalnych gazet – przeanalizowali firmy w oparciu o liczbę miejsc pracy do końca 2024 roku. W badaniu uwzględniono zarówno publicznych, jak i prywatnych pracodawców, a także miejsca pracy oferowane zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dla celów porównawczych każda firma została sklasyfikowana na podstawie liczby etatów. Na koniec 2024 roku 20 największych pracodawców odpowiada za 1,9 miliona miejsc pracy na pełen etat w kantonach oraz za granicą.
W Szwajcarii najwięcej miejsc pracy oferuje Migros, największa sieć supermarketów w kraju. Zatrudnia ona 85.000 osób, z czego szacuje się, że 65.000 to pracownicy na pełen etat. Drugie miejsce zajmuje Kanton Zurych, w którym 52.614 osób zatrudnionych jest w systemie szkolnictwa i szpitalach. Podium zamyka rywal Migros, Coop, z 49.851 pracownikami na koniec 2024 roku.
Poza dwoma supermarketami i szwajcarskim bankiem UBS, pozostałych ośmiu z dziesięciu największych pracodawców to instytucje publiczne. Na czwartym miejscu uplasował się rząd federalny, a tuż za nim dostawca transportu publicznego SBB oraz poczta szwajcarska.
Oto lista 10 największych pracodawców w Szwajcarii:
- Migros
- Kanton Zurych
- Coop
- Rząd federalny
- SBB
- Poczta szwajcarska
- UBS
Jednakże sytuacja diametralnie zmienia się, gdy spojrzymy na zatrudnienie za granicą. Nestlé, światowy koncern spożywczy, zajmuje pierwsze miejsce, zatrudniając 275.000 pracowników na pełen etat na całym świecie. Na drugim miejscu znajduje się gigant logistyczny MSC z 200.000 pracownikami. Firmy takie jak Glencore i ABB zamykają czterech największych pracodawców, posiadając odpowiednio 140.000 oraz 109.900 pracowników.
Źródło zdjęcia: Michael Derrer Fuchs / Shutterstock.com
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
Szczerze mówiąc, ten artykuł mnie wkurza! Jasne, że firmy publiczne w Szwajcarii zatrudniają sporo ludzi, ale gdzie tu mowa o poszanowaniu pracowników w prywatnym sektorze, a szczególnie mniejszych przedsiębiorstwach? Migros i Coop – wiadomo, że to giganci, ale nie możemy zapominać, że to małe firmy i warsztaty, takie jak mój, też tworzą miejsca pracy i żyją z pasji! A co z naszymi umowami, bhp, czy uczciwym wynagrodzeniem? Pracuję w branży, widzę, jak to wygląda na co dzień! Dodatkowo, jak małe firmy mają rywalizować z takimi potęgami? Potrzebujemy równości szans w zatrudnieniu! Nie można zapominać, że każda praca ma swoją wagę, i nie tylko korporacje się liczą.
Kto w ogóle uwierzy w te bzdury? Migros i Coop to jakieś wynalazki, a prawda jest taka, ze te publiczne instytucje zatrudniają tylko po to, żeby utrzymać statystyki, a nie żeby realnie poprawić sytuację na rynku pracy! Szwajcaria to nie raj, a praca w takich firmach to często tyranie za marne pieniądze! A co z Polską, gdzie robota czeka na chętnych, byle wyjechać z tej szwajcarskiej fikcji! Już dawno nie mam złudzeń na temat tego “idealnego” kraju!
Ciekawe, że Migros zatrudnia tylu ludzi, ale co z ich warunkami pracy? Czasem mam wrażenie, że te wszystkie analizy tylko zamazują prawdziwy obraz, a ludzie dalej harują na pełnych etatach za grosze. A może zamiast szukać statystyk, lepiej zacząć dbać o pracowników? 🤔
no fajnie że migros i coop zatrudniają tylu ludzi ale co z tymi słabymi warunkami pracy i niskimi płacami w tych korpo w publicznych usługach za to jest lepiej to fakt ale wszystko jest drogie a jak w socjalu czy zasiłkach to w ogóle są w czarnej dupie więc nie ma się co cieszyć bo większość ludzi ciężko prawie wegetuje i to trzeba zmienić