Ekspert z ETH Zurich: Zmiany klimatyczne przyczyniły się do katastrofy w Blatten

Ekspert z ETH Zurich: Zmiany klimatyczne przyczyniły się do katastrofy w Blatten

W zaledwie tydzień po dużym osuwisku, które pochłonęło szwajcarskie miasto Blatten, badacze z ETH Zurich przedstawili swoje spostrzeżenia na temat przyczyn tej katastrofy. Eksperci uczelni doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne mogły wzmocnić siłę zniszczeń osuwiska.

Incydent rozpoczął się 14 maja 2025 roku, kiedy to dostrzeżono pierwsze oznaki niestabilności w górach. Skały z Kleiner Nesthorn spadły na zbocze lodowca Birch, wywołując pierwszą niewielką lawinę nad miastem Blatten. Między 17 a 19 maja wszyscy mieszkańcy musieli zostać ewakuowani, ponieważ części góry osunęły się o 17 metrów w ciągu zaledwie trzech dni.

Do poważnego zawalenia doszło 19 i 20 maja, gdy 1,5 miliona metrów sześciennych skał spadło z Kleiner Nesthorn, osiadając na lodowcu. Do 27 maja na lodowcu zebrało się dziewięć milionów ton gruzów. Najgorsze skutki miały miejsce 28 maja, kiedy to znaczna część lodowca Birch ustąpiła pod ciężarem i naciskiem osuwisk.

Grunt i lód pochłonęły 90 procent miasta Blatten, tworząc wielkie jezioro, w miejscu, gdzie kiedyś stały domy. Choć wszyscy mieszkańcy zostali ewakuowani, rolnik zaginął po tym, jak został zauważony podczas kontrolowania swojej trzody owiec 300 metrów za strefą ewakuacyjną. Służby ratunkowe potwierdziły, że poszukiwania wciąż trwają.

W notatce dotyczącej zawalenia się, ETH Zurich podkreśliło, że osuwisko w Blatten to „niesamowite” i „historyczne” zdarzenie. Geolog lodowy Daniel Farinotti zauważył, że skala i ilość przemieszczeń materiału są czymś wyjątkowym w Szwajcarii. Przypomniano również, że lodowiec Birch był niestabilny od czasów lawin śnieżnych i lodowych w 1993 roku. W zeszłym roku Szwajcaria odnotowała temperatury o 2,9 stopnia powyżej średniej przedprzemysłowej.

Zespół badawczy zaznaczył, że osuwisko mogłoby się wydarzyć nawet bez zmian klimatycznych, ale „ludzkie wywołane zmiany klimatyczne” również miały wpływ na to zdarzenie. Zmiany te prowadzą do poważnych skutków w obszarach górskich, gdzie topnienie wiecznej zmarzliny może powodować oddzielanie się skał, co z kolei prowadzi do wielkich osuwisk.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *