Saharastaub dociera do Szwajcarii: Pierwsze oznaki wiosny z nieoczekiwanym zjawiskiem

Wraz z nadchodzącym weekendem Szwajcarię ma przeszyć pierwsza dostawa saharastaubu, co przyczynia się do znacznego ocieplenia pogody. Choć dla kierowców sytuacja ta stanowi utrudnienie, dla flory jest to ważne źródło odżywczych składników.

W najbliższym tygodniu Szwajcaria odnotuje znaczną poprawę warunków pogodowych. Według prognoz Meteo Szwajcaria, od środy na terenie kraju ma panować prawdziwie wiosenna aura, a termometry mogą pokazywać nawet do 17 stopni Celsjusza w dolinach fenowych. W piątek do kraju dotrze większa ilość saharastaubu, transportowanego przez to samo wyż, które odpowiada za przyjemne temperatury.

Saharastaub zaczyna swoją podróż, gdy drobne cząstki piasku i minerałów są wzburzane przez silne wiatry na największej pustyni świata, a następnie unoszone w powietrze na dużych wysokościach. Skład tego pyłu różni się w zależności od roku i regionu Sahary, z którego pochodzi.

Te wyjątkowe cząstki mogą przebyć tysiące kilometrów, a ich pojawienie się w Szwajcarii może przyczynić się do zjawiska znanego jako „krwawy deszcz”, będącego rezultatem opadów deszczu zmieszanych z saharastaubem, nadającym im charakterystyczny, czerwonawy odcień. W weekend prognozowane są także opady deszczu, które mogą wystąpić w wyniku działania saharastaubu.

Pomimo że dla wielu kierowców saharastaub jest zmartwieniem – szczególnie w kontekście czyszczenia samochodu – dla natury jest to przywilej. Wzburzone minerały dostarczają niezbędnych substancji odżywczych, takich jak fosfor, wapń, magnez i żelazo, zarówno dla fitoplanktonu w morzach, jak i dla roślinności lądowej.

Co roku saharastaub dociera do Szwajcarii od 10 do 20 razy, głównie jesienią i wiosną. W marcu 2022 roku naukowcy odkryli w cząstkach saharastaubu radioaktywne izotopy, które były pozostałościami po dawnych testach atomowych. Na szczęście wówczas nie istniało ryzyko dla zdrowia ludności.

Przed nadejściem pyłowego i ewentualnie „krwawym” zjawiskiem, Szwajcarzy mogą cieszyć się piękną, słoneczną pogodą z rosnącymi temperaturami do piątku, kiedy to meteorolodzy przewidują maksymalne nasłonecznienie oraz wartości termiczne sięgające 15-17 stopni Celsjusza.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Saharastaub dociera do Szwajcarii: Pierwsze oznaki wiosny z nieoczekiwanym zjawiskiem

  1. No to gratulacje dla Szwajcarów, będziecie mieli „sahara-party”! Kto by pomyślał, że piasek z pustyni to najlepsze odżywienie dla flory w Alpach? A co z czyszczeniem aut, które się brudzi jak nigdy? Utrudnienie dla kierowców, ale pewnie znajdą sposób, żeby narzekać na myjnie.

    I jeszcze ta historia z radioaktywnymi izotopami – trochę strach, a trochę śmieszne, że to wszystko w imię ekologii. No nic, oby ten krwawy deszcz nie zaskoczył nikogo, bo potem znów będą lamentować. Zdecydowanie rozbawiają mnie te pomysły – w Szwajcarii mają problem z piaskiem, a nie z śniegiem w górach. Naprawdę, kto to pisze? Czas na szwajcarskie protesty przeciwko… saharastaub!

  2. Pierwsze, co rzuca się w oczy w tym artykule, to jak media romantyzują saharastaub, kompletnie ignorując jego negatywne skutki dla mieszkańców. Jasne, może roślinność na tym korzysta, ale dla mnie, kierowcy, to raczej utrudnienie i dodatkowe koszty związane z czyszczeniem samochodu – zupełnie nieprzyjemne dla przeciętnego obywatela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *