Nowe zasady walki z Azjatycką Osą w Szwajcarii

Aby spowolnić szybkie rozprzestrzenianie się Azjatyckiej Osy w Szwajcarii, nadeszła inicjatywa, która umożliwiła walkę z gniazdami w lasach przy użyciu biozidów. Azjatycka Osa to inwazyjny gatunek, który stanowi poważne zagrożenie dla pszczół, w tym pszczół miodnych oraz innych owadów zapylających, a także dla sektora rolnictwa i pszczelarstwa.

Jak na razie, biozidy mogą być stosowane tylko w obszarach miejskich. Jednak nowa regulacja ma na celu umożliwienie użycia tych substancji w lasach od jesieni 2025 roku. Rząd chce podjąć działania jeszcze w tym roku w celu ograniczenia szybkiego rozprzestrzenienia się os.

W praktyce oznacza to, że kantony będą mogły, spełniając określone warunki, uzyskać zezwolenie na użycie biozidów w lasach. Wiosną, królowe zazwyczaj zakładają gniazda w miejskich obszarach, które mogą być zwalczane przy pomocy zatwierdzonych substancji. Większe gniazda, liczące tysiące os, można jednak znaleźć głównie w koronach drzew w lasach.

W środę Ministerstwo Środowiska kierowane przez Alberta Rösti otworzyło skróconą konsultację na temat zmian w regulacji dotyczącej redukcji ryzyka chemikaliów. Konsultacje potrwają do 8 maja 2025 roku. Planuje się, że zmiany wejdą w życie w jesieni 2025 roku, co ma na celu spowolnienie rozprzestrzenienia się Azjatyckiej Osy w nadchodzącym roku.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Nowe zasady walki z Azjatycką Osą w Szwajcarii

  1. no i co to za pomysł z tymi biozidami skoro i tak wiadomo że to nie rozwiąże problemu os jedynie czasowo zamaskuje sytuację jak zwykle w tej Szwajcarii szykują się do walki z delikatnymi ekosystemami zamiast myśleć długofalowo jak to ogarnąć raz na zawsze haha

  2. No to świetnie, super pomysł, żeby znowu wrzucać chemię do lasów! 🙄 Prawda jest taka, że już za dużo mamy tych inwazyjnych gatunków i zamiast szukać sensownych rozwiązań, rzucają się na biozidy jak na ostatnią deskę ratunku. Nie zapominajmy, że te substancje nie wpływają tylko na osy, ale też na cały ekosystem wokół. W Szwajcarii powinni bardziej pomyśleć o naturalnych środkach, a nie od razu pchać chemię. Chyba każdy wie, że natura nie zna serca na palmie i używając takich rzeczy, można zrobić więcej szkody niż pożytku. Gniazda w lasach? Proszę, odpuście! Jak w mieście jest problem z osami, to spokojnie można to ogarnąć naturalnie, a nie od razu ładować chemię w lasy. 2025? To jeszcze długo, a do tego pewnie finanse zamieszają w planach. Po co się spieszyć, lepiej niech sobie do tego czasu osy rosną w sile! 🤦‍♂️😅

  3. No dobra, ale kiedy w końcu nauczymy się, że biozidy to nie jest taki super sposób na radzenie sobie z problemami w przyrodzie? Jasne, Azjatycka Osa to poważne zagrożenie, wszyscy się z tym zgadzamy, ale używanie chemii w lasach? To może mieć fatalne skutki dla całego ekosystemu. Poza tym, czemu tak długo? Czekamy do 2025? Przecież zmniejszenie ryzyka chemikaliów powinno być priorytetem, a nie tylko “łatanie dziur” w systemie. Lepiej zmienić podejście i szukać ekologicznych rozwiązań, zamiast rzucać się na łatwe wyjście. Jak dla mnie, to niezbyt przemyślane i pójście na łatwiznę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *