Od początku roku w Szwajcarii odnotowano 740 mniej zgonów osób poniżej 65. roku życia niż przewidywano. Przyczyny tego zjawiska są na razie nieznane i zostaną wyjaśnione dopiero w 2026 roku, kiedy publikowana będzie szczegółowa statystyka związana z przyczynami zgonów.
Z danych opublikowanych przez Federalne Biuro Statystyki (BfS) wynika, że między połową stycznia a końcem kwietnia 2023 roku zmarło znacznie mniej osób młodych, co wzbudza zainteresowanie ekspertów.
BfS zapewnia, że nie wprowadzono zmian w metodach zbierania danych, jednak w dłuższej perspektywie liczba zgonów w grupie wiekowej 0-64 lata jest alarmująco niska. Jak podano, pełne zrozumienie tej sytuacji będzie możliwe dopiero po ukazaniu się dedykowanej statystyki umieralności w 2026 roku.
Istnieje przypuszczenie, że niska umieralność w grupie osób powyżej 64 roku życia nie jest wynikiem rzeczywistej „podumulalności”, ale wynikiem dostosowania statystyki. W latach pandemicznych, zwłaszcza w 2020 i 2021 roku, zgonów było więcej, co wpłynęło na aktualne prognozy.
Ekspert epidemiologiczny Christian Althaus wyraził zdziwienie tak znacznym spadkiem umieralności, sugerując, że mogły mieć na to wpływ zarówno wcześniejsze tendencje, jak i kompensacja zgonów z ostatnich lat pandemicznych.
W dłuższej perspektywie zauważono także spadek umieralności w przypadku częstych schorzeń, takich jak nowotwory i choroby układu krążenia. Wygląda na to, że spadek liczby zgonów związanych z rakiem może być wynikiem lepszych terapii oraz mniejszej liczby diagnozowanych przypadków w czasach pandemii.
Wszystkie te czynniki wciąż wymagają dalszych analiz, aby w pełni zrozumieć ten zjawisko. Szwajcaria stoi przed niejasnym, ale interesującym zagadnieniem, które z pewnością dostarczy materiału do badań w nadchodzących latach.
Źródło: 20min.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!