Po miesiącach spadku inflacji, Szwajcaria ostatecznie znalazła się w deflacji w maju 2025 roku, jak ujawniają nowe dane. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Federalny Urząd Statystyczny (FSO) 3 czerwca, roczna inflacja w Szwajcarii spadła z 0 procent w kwietniu do -0,1 procent w maju 2025. Chociaż towary i usługi produkowane w Szwajcarii są o 0,6 procent droższe niż rok temu, to towary importowane są o 2,4 procent tańsze.
To pierwszy raz, kiedy kraj znalazł się w deflacji od marca 2021 roku, w szczytowym okresie pandemii COVID. Od tego czasu inflacja wzrosła do 2,8 procent pod koniec 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, co spowodowało największe straty w sile nabywczej Szwajcarów od czasów II wojny światowej. Sytuacja poprawiła się w 2023 roku, kiedy inflacja spadła poniżej 2 procent wiosną. Stawki nadal malały, osiągając poziom poniżej 1 procent we wrześniu 2024 roku.
W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, gdzie inflacja pozostaje kluczowym zagadnieniem, Szwajcaria od lat boryka się z okresem deflacji. Roczna inflacja była niższa niż 1 procent w 13 z ostatnich 17 lat i była ujemna w latach 2009, 2012, 2013, 2015, 2016 oraz 2020.
W 2025 roku Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wini obecny okres deflacji za siłę franka szwajcarskiego i spadające koszty energii. Pomimo wysiłków w celu osłabienia waluty, frank osiągnął rekordowe wartości w stosunku do dolara amerykańskiego i euro, co jest wynikiem jego statusu jako aktywa bezpiecznej przystani w czasach globalnej niestabilności. W rezultacie towary produkowane w Szwajcarii będą droższe dla osób z zagranicy, natomiast towary importowane będą znacznie tańsze.
Jak na razie, mieszkańcy Szwajcarii na razie nie odczują korzyści płynących z deflacji. Według indeksu cen konsumpcyjnych, koszty życia wzrosły o 0,1 punktu procentowego między kwietniem a majem 2025 roku. Koszty wynajmu mieszkań, wakacji, a także owoców i warzyw wzrosły w ostatnim miesiącu, podczas gdy jedynie koszty podróży lotniczych i oleju grzewczego spadły.
Chociaż deflacja może w krótkim okresie prowadzić do wzrostu realnych płac w Szwajcarii, w dłuższej perspektywie może mieć szkodliwy wpływ na gospodarkę. W miarę spadku cen, przedsiębiorstwa starają się pozostać rentowne poprzez cięcie kosztów, w tym zwolnienia pracowników. Tacy pracownicy nie mogą sobie pozwolić na zakup produktów, co prowadzi do dalszego obniżania cen i skurczenia się gospodarki, gdy przestarzałe przedsiębiorstwa upadają.
Na szczęście, według najnowszej prognozy UBS, to nie powinno się wydarzyć w Szwajcarii, przynajmniej w krótkim okresie. Bank przewiduje wzrost gospodarczy na 1,3 procent w 2025 roku, co stanowi wzrost w porównaniu do wcześniejszych prognoz wynoszących 1 procent.
Jednak eksperci ostrzegają, że dzięki amerykańskim politykom celnym, wzrost aktywności gospodarczej będzie w tym roku ograniczony. “W nadchodzących kwartałach oczekuje się, że amerykańskie taryfy będą miały negatywny wpływ na eksport, szczególnie w wyniku przetargu na oczekiwane efekty, a zatem PKB prawdopodobnie ustabilizuje się” – piszą, podsumowując, że globalna recesja nie może być wykluczona, a Szwajcaria nie pozostanie na nią obojętna.
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!