Szwajcaria inwestuje w rozwój kampfdrohnen do 2027 roku

W ciągu trzech lat Szwajcaria planuje wdrożenie nowoczesnych systemów obrony z użyciem kampfdrohnen. Rząd zamierza zainwestować 47 milionów franków do 2027 roku w rozwój tych nowoczesnych technologii. Wśród przewidzianych działań jest również utworzenie specjalnego treningowego terenu w Val Cristallina, który będzie wykorzystywany do testów dronów.

Pierwsze testy z rekrutami mają na celu określenie czasu, w którym żołnierze nauczą się obsługi nowych technologii. Szwajcarskie firmy mają również produkować drony dla armii, co wiąże się z nauką obsługi nowoczesnych systemów uzbrojenia. Te dwa cele są realizowane przez Task-Force Drohnen, która rozpoczęła działalność latem ubiegłego roku.

W rozmowie z „NZZ am Sonntag” przedstawiciel Armasuisse, instytucji odpowiedzialnej za zbrojenia, potwierdził, że do 2027 roku dostępne będą fundusze w wysokości 47 milionów franków na ten projekt. Prace nad dronami mają obejmować modyfikacje istniejących modeli, umożliwiających im stosowanie małych ładunków wybuchowych w promieniu dziesięciu kilometrów. W celu atakowania celów oddalonych o kilka setek kilometrów, planowane jest również stworzenie platform transportowych dla dronów atakujących.

Thomas Rothacher, szef „Task-Force Drohnen”, zw notes na elastyczność w planowaniu projektów, podkreślając, że technologia zmienia się w zastraszającym tempie. „To, co działa dziś, jutro może już być przestarzałe”, mówi Rothacher. W przyszłym roku planowane są pierwsze testy związane z verteką ładunków wybuchowych, a obecnie armia współpracuje z rekrutami w celu oceny czasu reakcji na nową technologię.

Prof. Roland Siegwart z ETH zauważa, że Szwajcaria dysponuje wyjątkowym know-how związanym z dronami, jednak wymaga to możliwości eksportowych, z uwagi na ograniczony rynek krajowy. Dodaje, że Szwajcaria nie jest postrzegana za granicą jako wiarygodny partner, co stawia producentów w trudnej sytuacji.

Pomimo pewnych obaw, takie jak surowe przepisy eksportowe, sytuacja może się zmieniać, zwłaszcza w kontekście obecnych konfliktów zbrojnych w Europie. „Kilka lat temu nie byłoby nikogo w Szwajcarii, kto chciałby budować uzbrojone drony. Jednak wojna na Ukrainie mogła częściowo zmienić tę sytuację”, zauważa Siegwart. Pozostaje jednak sceptycyzm w tej kwestii.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

4 thoughts on “Szwajcaria inwestuje w rozwój kampfdrohnen do 2027 roku

  1. Co za frustracja! Szwajcaria zamiast skupić się na wprowadzaniu rozwiązań, które naprawdę pomogą ludziom, inwestuje grube miliony w drony wojskowe! A gdzie w tym wszystkim nasza opieka zdrowotna, edukacja czy ochrona środowiska? Rząd powinien lepiej zainwestować w to, co naprawdę ważne dla społeczeństwa, a nie w militarystykę!

  2. Wow, 47 milionów franków na drony? Wygląda na to, że Szwajcaria postanowiła na poważnie zaangażować się w wyścig zbrojeń, ale w sumie, kto by pomyślał, że w kraju zegarków i czekolady też gada się o uzbrojonych dronach – może i ser się tutaj nawinie! 😄

  3. No co tu dużo gadać, 47 milionów na drony, a w Szwajcarii zamiast tego można by było inwestować w coś sensowniejszego – jak na przykład normalne życie ludzi, ale jak widać, armia musi mieć swoje zabawki, a to, że mogą z tego wyjść jakieś nieprzyjemne sytuacje, to nikogo nie obchodzi. Po prostu szkoda gadać.

  4. no to w końcu coś się dzieje! inwestycja w nowoczesne technologie to rzecz niezbędna, ale muszę przyznać, że jak zwykle czuję taką nutkę zazdrości. 47 milionów franków na drony, a co my, zwykli ludzie, z tego mamy? ja tu ciężko pracuję, a rząd stawia na militarne nowinki. ciekawym, jak to wpłynie na naszą codzienność. może się doczekamy lepszych czasów? ale szczerze mówiąc, mam nadzieję, że te drony rzeczywiście będą przydatne, a nie tylko kolejne zabawki dla wojska. szkoda, że tak mało osób myśli o realnych zagrożeniach, gdy otaczają nas konflikty. zobaczymy, jak to się rozwinie, oby na lepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *