Rośnie Popularność Transportu Publicznego w Szwajcarii

Po latach wolnego wzrostu podczas pandemii COVID-19, popularność transportu publicznego w Szwajcarii znów przyspiesza. W ubiegłym roku sprzedano 267 milionów biletów, co było wynikiem wzrostu liczby nowych subskrypcji oraz biletów cyfrowych.

W oświadczeniu, Alliance SwissPass potwierdziło, że dostawcy transportu publicznego w Szwajcarii zarobili 6,7 miliarda franków w 2024 roku, co stanowi wzrost o 5,1 procenta w porównaniu do 2023 roku. „Z takim wynikiem branża zwiększyła swoją rentowność w ostatnich dwunastu miesiącach… Transport publiczny odegrał kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb mobilności” – napisano w komunikacie.

Z 267 milionów sprzedanych biletów w ubiegłym roku, 70,6 procenta stanowiły bilety jednorazowe, a następnie bilety dzienne z 19,1 procenta oraz subskrypcje miesięczne z 1,8 procenta. Obecnie 74 procent biletów kupowane jest cyfrowo, przez internet lub za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Jeśli chodzi o zyski, 29,8 procent całkowitego dochodu pochodziło ze sprzedaży biletów jednorazowych. Mimo że stanowiły tylko 0,7 procenta sprzedaży, subskrypcja ogólna (GA) przyniosła 20,8 procenta całkowitego dochodu. Ten pas, który oferuje nieograniczony dostęp do całej sieci, jest najdroższym produktem sprzedawanym przez dostawców, kosztującym od 3.995 do 6.520 franków za osobę dorosłą rocznie.

Dostawcy przypisują większość swojego sukcesu w 2024 roku do subskrypcji Half-Fare Plus. Po jej wprowadzeniu pod koniec 2023 roku, została ona zakupiona 205.800 razy, co jest niemal czterokrotnie większą liczbą niż przewidywano. Do końca 2024 roku ponad 107.000 młodych ludzi również zarejestrowało się do subskrypcji GA Night. Niemniej jednak nie udało się dogonić najpopularniejszego pasu w Szwajcarii: na koniec 2024 roku krążyło 3,3 miliona kart Half-Fare, co stanowi wzrost o 6,1 procenta w porównaniu do końca 2023 roku.

Podczas gdy zapotrzebowanie na transport publiczny w Szwajcarii nadal rośnie, jego koszt stał się tematem kontrowersji. Z jednej strony, oficjalny Szwajcarski Monitor Cen zauważył w raporcie, że trzeba się cofnąć do lat 90., aby znaleźć czas, gdy korzystanie z transportu publicznego było tańsze niż jazda. Z drugiej strony, Stowarzyszenie Transportu Publicznego w Szwajcarii przewiduje, że ceny biletów będą musiały wzrosnąć o 30 procent do 2035 roku, jeśli nic nie zostanie zrobione w celu wzmocnienia finansowania. Argumentowano, że aby dostawcy mogli zwiększyć i utrzymać jakość usług zgodnie z krajowymi celami klimatycznymi, potrzebne są dodatkowe środki.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Rośnie Popularność Transportu Publicznego w Szwajcarii

  1. Szwajcaria znowu podnosi ceny! Nie tędy droga. Niech rząd zadba o to, aby transport był dostępny dla wszystkich, a nie tylko dla bogatych.

  2. Wow, świetnie, że transport publiczny w Szwajcarii wraca do łask! 267 milionów biletów to ogromny sukces. Ale… no właśnie, ceny w górę o 30% do 2035? To trochę przerażające! Chciałbym korzystać z komunikacji, ale nie za cenę złota. Z drugiej strony, cyfrowe bilety to totalny strzał w dziesiątkę – w końcu łatwiej i szybciej. Ale polityka cenowa to temat, który warto przemyśleć. Z jednej strony mega pozytyw, z drugiej – gdzie tu logika? Oby ekologia nie kosztowała nas za dużo… 🙄

  3. przecież to wszystko już było, znowu słowa, że drożej. a te subskrypcje? kto to kupuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *