Puste biura w Szwajcarii mogą pomieścić 43 000 osób

Według nowego raportu RTS, puste biura w Szwajcarii mają potencjał, aby pomieścić 43 000 osób. Obecnie w kraju znajduje się kilka milionów metrów kwadratowych niewykorzystanej przestrzeni biurowej, chociaż przekształcenie ich w mieszkania na wynajem pozostaje wyzwaniem.

Raport, opracowany przez agencję nieruchomości CBRE z Zurychu, informuje, że obecnie w Szwajcarii jest około 2 milionów metrów kwadratowych pustej powierzchni biurowej. Przy średnim metrażu zamieszkania wynoszącym 46,5 m² na osobę szacuje się, że puste biurowce mogłyby pomieścić 43 000 ludzi.

Pomysł ten jest szczególnie atrakcyjny w szwajcarskich miastach, w których brakuje mieszkań, a ceny nieruchomości rosną. Jak poinformowało RTS, puste biura mogłyby pomieścić 6 000 osób w Zurychu, 4 000 w Genewie i 2 000 w Lozannie.

Massimo Blangiardi, menedżer Wincasa, powiedział RTS, że przekształcanie biur w mieszkania będzie kluczowym narzędziem w walce z niedoborem mieszkań. „Musielibyśmy być w stanie przeprowadzić dużą liczbę projektów, aby odciążyć rynek” – dodał.

Choć pomysł przekształcania biur w mieszkania wydaje się prosty na papierze, eksperci zauważają, że w rzeczywistości jest to znacznie trudniejsze. Wymogi prawne, takie jak dostęp do światła i ograniczenia wysokości sufitów, na dodatek koszty takie jak wykonanie niezbędnych instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych sprawiają, że przekształcenie przestrzeni biurowej w mieszkalną jest trudnym zadaniem dla deweloperów.

Simon Chessex z firmy architektonicznej Lacroix Chessex przewiduje, że przekształcanie biur w mieszkania będzie rzadkością, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w przepisach. „Jedyną nadzieją są wyjątki. Zmiana prawa zajmie zbyt dużo czasu. Z drugiej strony, moglibyśmy działać na zasadzie indywidualnych przypadków” – podkreślił.

Innym problemem są motywacje właścicieli budynków biurowych. Deweloper Henrik Stump powiedział RTS, że „zysk z budynku biurowego jest zawsze nieco wyższy niż z mieszkań. Dodatkowo koszty budowy są nieco niższe.” Dodał, że jeśli przekształciłby swoje biuro w mieszkania, poniósłby znaczne wydatki przy mniejszych zyskach finansowych. Nawet w biurach wypełnionych na pół, właściciele są niechętni do takich zmian.

W związku z tym RTS stwierdził, że chociaż przekształcenie biur może być coraz powszechniejsze, to prawdopodobnie będzie skupiać się tylko na starszych budynkach z dala od centrów miast, które już nie przyciągają wystarczającego zainteresowania ze strony firm.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Puste biura w Szwajcarii mogą pomieścić 43 000 osób

  1. No to super, kolejny genialny pomysł na biurowce, które stoją puste! A kto ma tyle kasy, żeby przerabiać te kompleksy na mieszkania? Wszyscy wiedzą, że w Szwajcarii ceny nieruchomości to jeden wielki kosmos. Właściciele biur też nie mają interesu, bo niby czemu mieliby się bawić w remonty, jak mogą zgarnąć więcej kasy na biurze? No ale przecież wszyscy najpierw muszą załatwić przepisowe cuda – dostęp do światła, sufity, kanalizacja. Jakby to było takie proste, to pewnie już by to robili, a nie tylko o tym pitolili w artykułach.

    Trzeba coś zrobić, bo ludziom brakuje mieszkań, a te puste biura się kurzą. Może tak najpierw popatrzeć, co można uprościć w przepisach? Ale kto by się tym przejmował? Zamiast działać, to gadają, jakby rozwiązanie było tuż za rogiem, a rzeczywistość jest zupełnie inna. I tak na końcu nie wiadomo, gdzie będziemy mieszkać!

  2. Ciekawe, że mamy miliony metrów pustej przestrzeni, a wciąż człowiek nie ma gdzie głowy położyć. Ale wiadomo, że przekształcanie biur w mieszkania to jak gra w szachy w bardzo skomplikowanej wersji. Właściciele znają swoją wartość, a koszty rosną jak kredyt na nowy SUV. Oświetlenie, woda, wysokość sufitów – to jak do ogrodu botanicznego wnieść budowlane zasady. No ale jakby tak zrobili wyjątek, to może coś by się ruszyło. Czekamy, czekamy… i pewnie się nie doczekamy, bo prawo zmienia się tak wolno, jak ja po ciężkim dniu w pracy. 😉

  3. No, wiecie co, przekształcanie biur w mieszkania to brzmi jak super pomysł, ale jak to w Szwajcarii – zawsze coś się znajdzie, co to skomplikuje. All the best z tymi przepisami i zainteresowaniem właścicieli, bo bez tego to se możemy gadać, a efektów nie zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *