Nowa inicjatywa dotycząca kontroli kosztów wynajmu mieszkań w Szwajcarii

Nowa inicjatywa dotycząca kontroli kosztów wynajmu mieszkań w Szwajcarii

Stowarzyszenie Najemców Szwajcarii (MV) ogłosiło nową propozycję, która ma na celu zaostrzenie kontroli nad kosztami wynajmu mieszkań w Szwajcarii. Inicjatywa, znana jako „Tak dla Ochrony Przed Nadmiernymi Czynszami”, ma zmienić sposób, w jaki obliczane są ceny wynajmu.

Obecnie Szwajcaria ma już przepisy regulujące, ile wynajmujący może pobierać za czynsz. Zgodnie z prawem, ceny w umowach najmu muszą bazować na kosztach nieruchomości oraz „uzasadnionym zysku” z inwestycji. W 2020 roku Sąd Najwyższy w Lozannie orzekł, że ten „uzasadniony zysk” powinien wynosić 2% zainwestowanej kwoty, plus obowiązująca stawka referencyjna. W praktyce oznacza to marżę na poziomie 3,5%, która teoretycznie ma ograniczać koszty wynajmu.

Jednakże, jak zaznacza Michał Töngi, wiceprzewodniczący MV i radny z ramienia Zielonych, obecne przepisy nie działają, a koszty wynajmu w Szwajcarii „idą tylko w górę”. Zauważył, że to na najemcach spoczywa obowiązek egzekwowania tych przepisów, co często zniechęca ich do walki o obniżenie czynszów z obawy przed złamaniem relacji z wynajmującym.

MV oszacowało, że średnio najemcy płacą o 360 franków miesięcznie za dużo, a wynajmujący nielegalnie inkasują rocznie kwotę 10 miliardów franków. Twierdzą oni, że gdyby obecne przepisy były właściwie egzekwowane, czynsze mogłyby być o 32% niższe.

W obliczu braku działań w parlamencie, MV zainicjowało nową inicjatywę. Jeśli referendum przejdzie, wprowadzi ono przepisy dotyczące czynszów oparte na kosztach oraz wymusi na rządzie regularne przeglądy czynszów dla każdego najemcy. Najemcy mogliby także w każdej chwili zażądać przeglądu swoich czynszów.

Karl Sommaruga, prezydent MV i radny z ramienia SDP, stwierdził, że „inicjatywa kończy z nadużyciami w wynajmie i pomaga chronić siłę nabywczą oraz obniżać ceny nieruchomości w dłuższym okresie”. Zbieranie podpisów na referendum ma rozpocząć się 3 czerwca.

Z drugiej strony Gregor Rutz, prezydent Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości, uznał pomysł za „absurdalny”, twierdząc, że przyczyni się do jeszcze większych problemów. Argumentował, że jeśli nie będzie możliwe generowanie zysków, inwestycje w nowe mieszkania zanikną. Rutz dodał, że automatyczna kontrola czynszów wprowadzi „ogromną biurokrację”, co wydłuży czas oczekiwania na przegląd czynszu.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *