Koszt energii elektrycznej w Szwajcarii może wzrosnąć do 2050 roku

W nowej studii przygotowanej przez Związek Szwajcarskich Przedsiębiorstw Energetycznych (VSE) podano alarmujące prognozy dotyczące branży energetycznej w Szwajcarii. W najgorszym przypadku, koszt energii elektrycznej w Szwajcarii mógłby wzrosnąć do 2050 roku ponad dwukrotnie w porównaniu do dzisiejszego stanu.

Według raportu, Szwajcaria może zużywać aż 90 miliardów kilowatogodzin energii rocznie, w porównaniu do nieco ponad 55 miliardów kilowatogodzin obecnie. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu nowych regulacji wynikających z ustawy energetycznej, pod warunkiem, że rozwój więcej projektów będzie kontynuowany, szczególnie w zakresie energii wiatrowej oraz instalacji solarnej w regionach górskich.

VSE ostrzega, że jeżeli nie dojdzie do odpowiedniego rozwoju, Szwajcaria będzie zmuszona korzystać z kosztownych elektrowni gazowych lub atomowych, by zapewnić odpowiednią bezpieczeństwo energetyczne.

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na przyszłą produkcję energii jest 16 projektów Runder Tisch Wasserkraft. VSE zwraca uwagę, że wprowadzenie umowy energetycznej z Unią Europejską jest także niezbędne dla przyszłej stabilności dostaw prądu. Pozwoliłoby to na lepszy import i eksport energii w zależności od potrzeb.

Obecnie koszty utrzymania sieci energetycznej wynoszą około czterech miliardów franków rocznie, jednak według prognoz mogą one wzrosnąć do dziewięciu miliardów franków w 2050 roku. Wzrost kosztów wynika z obecności coraz większej liczby dużych odbiorców energii, jak pompy ciepła i pojazdy elektryczne, a także de-centralizacji produkcji energii.

VSE proponuje również ograniczenie produkcji energii słonecznej w okresie letnim, co może przynieść oszczędności rzędu dwóch miliardów franków. Zdaniem VSE, taka inicjatywa, znana jako „peak shaving”, mogłaby skutecznie zmniejszyć obciążenie sieci w czasie nadprodukcji.

Jakie są Twoje zdania na temat tego pomysłu ograniczenia energii słonecznej w lecie? Oczekujemy na opinie i dyskusje w tej kwestii.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Koszt energii elektrycznej w Szwajcarii może wzrosnąć do 2050 roku

  1. Ograniczenie produkcji energii słonecznej w lecie to jakiś absurd, przecież to wtedy mamy najwięcej słońca, lepiej zainwestować w rozwój i nowe technologie zamiast oszczędzać kosztem przyszłości!

  2. No po prostu rewelacja! 🤦‍♂️ Wszyscy się martwią, że prąd drożeje, a oni proponują ograniczenie produkcji energii słonecznej! Serio? W lecie, kiedy słońca jest pod dostatkiem, chcą nas uszczęśliwić marnowaniem tego? Przecież to jak wmawianie komuś, żeby przestał jeść lody w upały, bo może mu zbyt zimno!

    Rozumiem, że tu chodzi o jakieś oszczędności, ale jak można myśleć, że ograniczenie produkcji energii odnawialnej to dobry pomysł w obliczu wzrastających kosztów? Tak się nie da! Dobrze, że w szwajcarskich górach więcej wiatru powieje, bo inaczej to się zrobi porządny kabaret. I jeszcze te gazowe elektrownie… bez sensu. Szwajcaria powinna być liderem w energii odnawialnej, a nie wracać do przestarzałych metod! 🤬

  3. Serio, ograniczanie energii słonecznej latem? To jakiś żart, czy co? Jak już mamy słońca aż nadto, to zamiast to wykorzystać, to będziemy czekać na drogie elektrownie gazowe? Paranoja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *