FDP-Präsident Burkart: Powinno się przemyśleć zakupy obronne wobec niepewności politycznej w USA

Prezydent FDP, Thierry Burkart, wyraził zaniepokojenie wobec politycznego rozwoju w USA i wezwał do przemyślenia zakupów dotyczących obronności. Szwajcaria planuje nabycie 36 nowych myśliwców F-35 od USA w celu modernizacji swojej siły powietrznej. Burkart w wywiadzie dla “Tages-Anzeiger” zaznaczył: “Nie wiemy już, czy możemy polegać na USA.”

Burmistrz wyraził podziw dla wielu osiągnięć demokracji w USA, jednak obecny kierunek polityczny go niepokoi. Podkreślił, że zjawisko to może prowadzić do znaczących napięć i wojn w przyszłości, osłabiając tym samym globalne zasady, jakie do tej pory były fundamentem polityki USA.

Stwierdził, że Szwajcaria powinna stawiać na klarowną politykę bezpieczeństwa i obrony, aby zapewnić konkurencyjność i niezależność na arenie międzynarodowej. “Polityka szwajcarska musi być jednak wyważona. Wiele rzeczy pozostaje niejasnych, nie możemy popadać w hyperaktywność,” dodał Burkart.

Burkart uznał za niewłaściwe unieważnienie zakupów myśliwców, pomimo próśb ze strony innych polityków, jak Sarah Wyss z SP, aby wycofać się z umowy. Podkreślił, że istnieje ryzyko „rażącej luki w naszej obronie powietrznej”, jeśli Szwajcaria zrezygnowałaby z F-35.

Szwajcaria wybiera wyłącznie amerykańskie produkty dla nowoczesnej obrony powietrznej, co Burkart uznał za nieuchronne. “Inne rozwiązania są trudne do zrealizowania,” stwierdził, dodając, że w przyszłości chciałby, aby Szwajcaria preferowała europejskich dostawców przy równych ofertach, co mogłoby wzmocnić europejski przemysł zbrojeniowy.

Burkart wskazał również na problem z liczebnością armii w Szwajcarii, zauważając, że rocznie armia i ochrona cywilna tracą ponad 6000 osób na rzecz służby cywilnej. “Europejskie państwa intensywnie się zbroją, a my nie mamy nawet kucharza w niektórych oddziałach WK,” dodał.

Problem należy przeanalizować, aby zapewnić, że w przypadku kryzysu dostępne zasoby będą mogły być w pełni wykorzystane do zapewnienia bezpieczeństwa. Burkart domaga się od nowego ministra obrony wytyczenia strategii obronnej, która odpowiadałaby aktualnym zagrożeniom, co pozwoliłoby na dostosowanie koniecznych działań i środków w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “FDP-Präsident Burkart: Powinno się przemyśleć zakupy obronne wobec niepewności politycznej w USA

  1. No proszę, jak się mądrzy w tej Szwajcarii! Burkart ma rację, nie możemy ufać USA tak jak kiedyś. Zamiast kupować drogie amerykańskie F-35, powinniśmy pójść w stronę europejskiego przemysłu zbrojeniowego. A nie, jak to zawsze, wszystko od Amerykanów. Trochę zazdroszczę, że w Polsce nie mamy takiej dyskusji, tam to się wszystko rozgrywa. Szwajcaria chociaż dba o swoje bezpieczeństwo, a w Polsce? Ciekawe, czy ktokolwiek w ogóle się tym przejmuje. W końcu sezony wyborcze, a problemy z obronnością wciąż są na marginesie. Burkart się martwi, a ja się zastanawiam, czy my w Polsce kiedykolwiek na serio weźmiemy się za porządne zbrojenie… Chyba nigdy!

  2. Burkart w końcu ma odrobinę zdrowego rozsądku, chociaż nie wiem, kto go w ogóle słucha, skoro każdy ledwo radzi sobie z myśleniem krytycznym. Jeśli Szwajcaria naprawdę ma na myśli jakąkolwiek samodzielność, to zaczynanie od amerykańskich zabawków to czysta hipokryzja!

  3. Serio? Dziwię się, jak ktoś taki jak Burkart może jeszcze zasłaniać się amerykańskimi myśliwcami, kiedy w świecie zbrojeń liczy się tak naprawdę jakość i niezależność. Szwajcaria wybiera F-35, ale czy ktokolwiek się zastanawia, co to oznacza dla naszego bezpieczeństwa? Brak jakiejkolwiek elastyczności w podejściu, a do tego te szerokie ramiona USA… Nie mamy na to czasu i pieniędzy!

    Niby mówimy o niezależności, a kupujemy od kogoś, kto nie da nam pewności! I jeszcze te durne komentarze o ludziach, którzy odchodzą z armii, bo brakuje im profesjonalizmu? Kto chce brać się za taką chałę? Jak dla mnie to jest zwykłe mydlenie oczu i durne gadanie! Szwajcaria powinna stawiać na własne rozwiązania, a nie na amerykańskie kaprysy! W imię czego to robimy? Security? Więcej pytań niż odpowiedzi, a my dalej tkwimy w tej beznadziei!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *