Atak imigrantów w Szwajcarii: Zmiany w podejściu do przestępczości

W ostatnich tygodniach Europa wstrząsana jest serią ataków, których sprawcami są imigranci z Syrii i Afganistanu. Nowe wydarzenia mają miejsce również w Szwajcarii, gdzie pod rządami zwiększającej się liczby uchodźców rośnie obawa o bezpieczeństwo publiczne.

Do jednego z incydentów doszło w Monachium, kiedy to 24-letni Farhad N. wjechał swoim samochodem w tłum demonstrantów, co władze określają jako czyn motywowany islamsko-terrorystycznie. Zajście zwiększyło niepokój wśród społeczności lokalnych i potwierdza wcześniej zauważalny trend.

Szwajcaria również była świadkiem brutalnego ataku. Na początku lutego w Appenzell, afgański uchodźca bez wyraźnego powodu napadł na 70-letniego emeryta, co zostało szeroko omówione przez sędziwego psychiatra sądowego, Franka Urbanioka. „Musimy przestać ignorować fakt, że przestępczość wśród obcokrajowców jest problemem” – podkreśla Urbaniok.

W obliczu tego rodzaju przestępstw, Urbaniok wskazuje na odsłonięcie szerszego problemu. „Afgańczycy są znacząco nadreprezentowani w statystykach poważnych przestępstw. To musi być przedmiotem dyskusji” – mówi ekspert, który od lat apeluje o odpowiednią reakcję władz na kwestie związane z imigracją.

Urbaniok zaznacza również, że większość imigrantów jest w pełni zintegrowana i stanowi wartość dla społeczeństwa. Niezbędne jest jednak podjęcie działań w celu rozwiązania problemów związanych z przemocą i ekstremizmem. W planach ma zaprezentowanie koncepcji, która ma na celu uporanie się z tymi zagadnieniami poprzez 17 konkretnych działań.

“Wiele problemów, które występują w polu publicznym, to tylko wierzchołek góry lodowej” – dodaje. Zauważa, że w ostatnim czasie w Szwajcarii można zauważyć narastanie agresji w przestrzeni publicznej, co wywołuje obawy wśród obywateli.

Urbaniok wskazuje, że aby móc skutecznie przeciwdziałać przestępczości wśród obcokrajowców, konieczne jest zmierzenie się z realnymi faktami, a nie ich bagatelizowanie. „Osoby racjonalnie myślące w demokratycznym spektrum muszą podjąć te wyzwania i stawić czoła problemom migracji” – podsumowuje.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Atak imigrantów w Szwajcarii: Zmiany w podejściu do przestępczości

  1. O Boże, czy to znowu prawda? Czy ci ludzie nie widzą, że takie artykuły tylko podsycają strach i nienawiść? Jasne, że każdy problem trzeba zauważyć, ale wiecie co? Pisanie o przestępstwach tylko z perspektywy narodowości to pułapka! Zawsze znajdą jakąś „fajną” historię, żeby pokazać, że wszyscy imigranci to zło wcielone. A co z tymi, którzy prawidłowo się integrują? Gdzie ich głosy?! Uważam, że ilość przestępstw nie ma nic wspólnego z pochodzeniem. Po prostu są złe jednostki wszędzie, niezależnie od paszportu.

    I ten psychiatra? Naprawdę, jego statystyki to jakaś kpina. Wolałby się skupić na realnych problemach społecznych, niż straszyć wszystkich wokół! Szwajcaria ma swoje problemy, ale nie dajmy się wciągnąć w te stereotypy. Współczuję ofiarom przemocy, ale róbmy coś sensownego, zamiast drzeć buble o mordach imigrantów.

  2. Ehh, znowu te same śpiewki… Zgadzam się, że problemy z przestępczością są poważne, nic nie mówię, ale ludzie, dajcie spokój. Imigranci to nie zaraza! To tylko część społeczeństwa i jak w każdej grupie, znajdą się czarne owce. Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, serio!

    Fajnie, że Urbaniok zauważa, że większość imigrantów to porządni ludzie, ale jak dla mnie, nawoływanie do „rozwiązań” brzmi jak zapowiedź kolejnej ustawy, która zrobi z całej sytuacji jeszcze większy bałagan. Zamiast straszyć ludzi, lepiej niech władze skoncentrują się na integracji i pomocy tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Może wtedy nie będziemy mieć takiego „natarcia” w przestrzeni publicznej… A tak w ogóle, co z naszymi sprawami? U nas też nie brakuje problemów, a wszyscy siedzą cicho.

  3. ale po co ta panika? to nie wszyscy immigranci są źli. zamiast straszyć, lepiej zająć się prawdziwymi problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *