Klimat Szwajcarii

Szwajcaria charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem klimatycznym. Wynika to przede wszystkim z ukształtowania terenu – kraj obejmuje obszar Alp Szwajcarskich, pasmo Jury oraz Wyżynę Szwajcarską (tzw. Mittelland).

Wysokość nad poziomem morza i lokalne uwarunkowania geograficzne (m.in. sąsiedztwo masywów górskich) wpływają na rozmaite mikroklimaty występujące w różnych częściach kraju.

Strefy klimatyczne

  • Wyżyna Szwajcarska (Płaskowyż Szwajcarski)
    W środkowej części kraju, między Alpami a Jurą, panuje klimat umiarkowany o stosunkowo łagodnym charakterze. Zimy na płaskowyżu bywają wilgotne, choć śnieg nie utrzymuje się tu długo w porównaniu z obszarami górskimi. Lata są umiarkowanie ciepłe, z częstymi opadami deszczu i temperaturami nierzadko przekraczającymi 20–25°C. Ze względu na gęste zaludnienie tego regionu i dużą koncentrację ośrodków miejskich, miejskie wyspy ciepła potrafią nieco podnosić średnią temperaturę w aglomeracjach (np. w Zurychu czy Genewie).
  • Alpy Szwajcarskie
    Na terenach położonych w górach, szczególnie w wyższych partiach Alp, dominuje klimat wysokogórski. Zimy są długie i obfite w opady śniegu, a temperatura nierzadko spada grubo poniżej 0°C. Latem, zwłaszcza powyżej 2000 m n.p.m., utrzymują się umiarkowanie niskie temperatury z możliwymi opadami śniegu nawet w miesiącach ciepłych. W dolinach alpejskich, gdzie przepływają rzeki i znajdują się jeziora, klimat bywa łagodniejszy niż wysoko w górach, co sprzyja rozwojowi turystyki w sezonie letnim.
    Charakterystycznym zjawiskiem dla regionów alpejskich jest wiatr fenowy (Föhn), często określany też jako „halny”. Występuje, gdy suche i ciepłe masy powietrza gwałtownie spływają w dół stoków górskich, powodując znaczny wzrost temperatury i spadek wilgotności.
  • Jura
    Pasmo Jury leży na północnym zachodzie kraju, tuż przy granicy z Francją. Występują tu warunki klimatyczne zbliżone do klimatów górzystych umiarkowanych, choć wysokości nie są tak duże jak w Alpach. Zimy bywają śnieżne, ale krótsze i mniej surowe, a latem panują umiarkowane temperatury i stosunkowo obfite opady. Rzadziej pojawiają się tu zjawiska fenowe, natomiast możliwe jest występowanie mgieł w dolinach oraz lokalnych zjawisk burzowych.
  • Południe kraju (Ticino)
    Na południowych krańcach Szwajcarii, zwłaszcza w kantonie Ticino, obserwuje się wpływy klimatu zbliżonego do śródziemnomorskiego. Obszar ten oddzielony jest od reszty kraju pasmami Alp, co chroni go przed chłodnymi masami powietrza. W efekcie lata bywają ciepłe i słoneczne, a zimy łagodniejsze, z umiarkowanymi opadami deszczu. W okolicach Lugano czy Locarno uprawia się roślinność typową dla cieplejszego klimatu, m.in. palmy i drzewka cytrusowe.

Opady atmosferyczne

Opady w Szwajcarii rozkładają się nierównomiernie i zależą głównie od ekspozycji względem mas górskich.

  • W strefach alpejskich oraz w regionach położonych na północnych zboczach gór roczna suma opadów może sięgać nawet 1500–2000 mm.
  • Na Wyżynie Szwajcarskiej wartości te są niższe, zazwyczaj nie przekraczają 1000–1200 mm rocznie.
  • Południowe doliny i kanton Ticino często mają silne opady w okresie wiosennym i jesiennym, ale zarazem notują dużo dni słonecznych, zwłaszcza w lecie.

Temperatura i sezony

  • Zima
    • W Alpach: długie, mroźne, ze znaczną pokrywą śnieżną. Temperatura może spadać do -10°C, a w wyższych partiach nawet niżej.
    • Na Wyżynie Szwajcarskiej i w regionach nisko położonych: temperatura zwykle kształtuje się kilka stopni poniżej zera. Śnieg występuje głównie w okresach chłodniejszych i rzadziej utrzymuje się na długo w obszarach miejskich.
  • Wiosna
    • Charakteryzuje się częstymi zmianami pogody, topnieniem śniegów na niższych wysokościach i stopniowym wzrostem temperatur. W południowej części kraju (Ticino) kwitnienie roślin i pierwsze słoneczne dni przychodzą wcześniej niż w regionach północnych.
  • Lato
    • Na Wyżynie Szwajcarskiej: ciepłe (20–25°C), czasem z opadami burzowymi.
    • W Ticino: wyższe temperatury, sięgające 30°C, z dużą liczbą dni słonecznych.
    • W górach: przyjemne temperatury w dolinach (15–20°C), chłodniej na większych wysokościach z możliwością wystąpienia opadów śniegu.
  • Jesień
    • Zwykle łagodna i pogodna, szczególnie we wrześniu i październiku, choć z widocznym ochłodzeniem pod koniec października. To okres, w którym wiele regionów, zwłaszcza alpejskich i w obrębie Jury, prezentuje się wyjątkowo malowniczo ze względu na barwę liści i czyste powietrze.

Czynniki wpływające na klimat

  • Wysokość nad poziomem morza: im wyżej położony teren, tym niższa temperatura i dłuższy sezon zimowy.
  • Bliskość i układ masywów górskich: góry zatrzymują masy powietrza i wpływają na lokalny rozkład opadów.
  • Zjawiska fenowe: ciepły, suchy wiatr spływający ze stoków gór, który znacząco podnosi temperaturę w krótkim czasie.
  • Sąsiedztwo Niziny Padańskiej (na południu) oraz obszarów kontynentalnych (na północy): południowa część Szwajcarii doświadcza wpływów klimatu śródziemnomorskiego, a część północna – wpływów klimatu umiarkowanego kontynentalnego.

Różnorodność klimatyczna

MiejsceWysokość stacji meteorologicznej (m)Średnie opady (mm rocznie)Średnie nasłonecznienie w sierpniu (%)Średnie nasłonecznienie w grudniu (%)Średnia maksymalna temperatura w lipcu (°C)Średnia minimalna temperatura w styczniu (°C)
Jungfraujoch
(Alpy)
3571>30004948+3.1-15.7
Säntis
(Alpy)
250128374044+8.8-9.6
Arosa
(Alpy)
187813655148+15.4-7.0
La Chaux-de-Fonds
(Jura)
101714415035+20.7-6.0
Berno
(Wyżyna Szwajcarska)
55310595420+24.3-3.6
Sion
(Dolina Rodanu)
4826036450+27.0-3.6
Locarno
(Południe)
36718976257+27.1+0.8

Znaczenie dla turystyki i gospodarki

Różnorodność klimatyczna Szwajcarii stwarza szerokie możliwości rozwoju turystyki o każdej porze roku:

  • Zima to sezon sportów narciarskich i snowboardowych w Alpach oraz pasie Jury.
  • Wiosna i lato przyciągają turystów ceniących wędrówki górskie, kolarstwo, sporty wodne na licznych jeziorach i rzekach.
  • Jesień to okres sprzyjający m.in. zwiedzaniu winnic (zwłaszcza na Wyżynie Szwajcarskiej i w Ticino) oraz uczestnictwu w festiwalach folklorystycznych.

Z perspektywy gospodarczej, zróżnicowany klimat pozwala na rozwój wielu sektorów – od rolnictwa, przez energetykę wodną (topniejące lodowce i górskie rzeki to ważne źródło zaopatrzenia w wodę i energię), po branżę usług turystycznych i rekreacyjnych.

Klimat Szwajcarii stanowi zatem połączenie wpływów umiarkowanych i alpejskich, uwarunkowanych rzeźbą terenu oraz oddziaływaniem sąsiednich regionów Europy. Różnice wysokości, masywne pasma górskie i zróżnicowane mikroklimaty czynią kraj wyjątkowym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, co przekłada się na bogatą ofertę turystyczną i znaczenie gospodarcze w skali kontynentu.

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *