W sobotę, 29 marca, mieszkańcy Szwajcarii będą mogli podziwiać wyjątkowe zjawisko astronomiczne – częściowe zaćmienie słońca. Oto, kiedy i jak je obserwować.
Podczas częściowego zaćmienia, słońce będzie częściowo zasłonięte przez księżyc, co wywoła niepowtarzalny widok. Zaćmienie będzie widoczne w Szwajcarii oraz w innych częściach Europy, Grenlandii, północno-zachodniej Afryce i Nowej Fundlandii.
Zaćmienie występuje, gdy księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a słońcem, rzucając cień na część planety. Aby dostrzec zjawisko, należy znajdować się w obszarze tego cienia. W zależności od lokalizacji, różne części słońca mogą być mniej lub bardziej zasłonięte. Na przykład, mieszkańcy Grenlandii zobaczą największą część słońca zakrytą przez księżyc.
W Szwajcarii częściowe zaćmienie zacznie się około godziny 11:20. Genewa jako pierwsza zobaczy, jak księżyc zasłania słońce o 11:14, następnie Lausanne (11:15), Berno (11:17), Bazylea (11:18) oraz Zurych (11:20). Do godziny 11:22 całe terytorium Szwajcarii będzie miało okazję do obserwacji tego fenomenalnego zjawiska.
Największa zasłona słońca przez księżyc nastąpi w okolicach godziny 12:02 do 12:07, kiedy to widać będzie, jak jakby kawałek górnej prawej części słońca został “zjedzony”. Jednak to cudowne widok tylko na chwilę – zjawisko zajmie jedynie 90 minut!
Uwaga! Osoby chcące podziwiać zaćmienie nie powinny patrzeć na słońce gołym okiem ani przez okulary przeciwsłoneczne, a tym bardziej przez teleskop czy lornetkę. Najbezpieczniej obserwować słońce przez okulary przeciwsłoneczne do zaćmienia lub przez kamerę otworkową, która może być łatwo wykonana w domu.
Mamy nadzieję, że pogoda w Szwajcarii pozwoli nam cieszyć się tym niezwykłym zjawiskiem w całej jego okazałości!
Źródło: iamexpat.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
No to w końcu coś ciekawego w Szwajcarii! 😄 Częściowe zaćmienie słońca? Brzmi jak plan na sobotnie chillowanie. Fajnie, że to zjawisko będzie można podziwiać w różnych miastach, a nie tylko w jakiejś dziurze.
Trochę kiepsko, że będziemy musieli uważać, bo jak można patrzeć na słońce, to tylko w granicach rozsądku – żadne okulary przeciwsłoneczne nie załatwią sprawy, jak ktoś ma chęć bliższego poznania słońca.
Ale ja tam czekam na to, może akurat pogoda się dopisze. Jak nie to będę musiał wziąć do ręki farby i malować własną wersję tego zjawiska na ścianie 😆. Ah, Szwajcaria, lubię tu być, ale jednak nostalgia za Polską czasem daje się we znaki. No nic, bawcie się dobrze, jak będzie o! 🌞
Czemu ludzie w ogóle się tym emocjonują? Znowu jakaś „niesamowita” astronomiczna atrakcja, która trwa chwilę i wymaga od nas, żebyśmy byli w idealnym miejscu w idealnym czasie. A później, czekając na to 90 minut, przez większość czasu po prostu będziemy zapatrzeni w niebo, myśląc: „po co mi to”? No i serio, czemu mam nie patrzeć przez okular przeciwsłoneczny? Chyba nie muszę być geniuszem, żeby wiedzieć, że to bzdura. Szczerze mówiąc, mnie to nie kręci. Lepiej w tym czasie ogarnąć jakieś grillowanie z kumplami, bo dla mnie to jak szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma. Pojedyncze zdjęcie w necie z zaćmieniem i każdy znawca. To nie dla mnie. 🥴
po co te jaja z zaćmieniem co za głupoty to tylko słońce w końcu nie ma w tym nic ciekawego