Sesja wiosenna szwajcarskiego parlamentu: kluczowe tematy na agendzie

3 marca członkowie Szwajcarskiego Narodowego Zgromadzenia (duma niższa) oraz Rady Stanów (duma wyższa) wznowili wiosenną sesję parlamentu na 2025 rok. Oto najważniejsze kwestie, które będą omawiane w najbliższym miesiącu.

W ramach sesji wiosennej w Szwajcarii, która trwa od 3 do 21 marca, obie izby parlamentu mają w planach dyskusję na temat szeregu kwestii, propozycji i referendów. Na początku najważniejszym zagadnieniem będzie trzynasta pensja emerytalna AHV, która została zatwierdzona przez wyborców w referendum w marcu 2024 roku.

To świadczenie, przypominające trzynastą pensję oferowaną w niektórych zawodach w Szwajcarii, zacznie być wypłacane od grudnia 2026 roku, po tym jak ustawodawcy zagłosowali za tą propozycją w pierwszym dniu sesji. Mimo przyjęcia wyższych emerytur, nadal pozostaje pytanie, jak to świadczenie będzie finansowane. Na stole jest kilka propozycji, a najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem pozostaje podwyżka podatku od wartości dodanej.

Innym kluczowym zadaniem, które ustawodawcy muszą zrealizować podczas tej sesji, jest odpowiedź na różne inicjatywy, które zdobyły wystarczającą liczbę ważnych podpisów, aby mogły zostać zorganizowane referendum. Wśród nich znajduje się inicjatywa Cash is Freedom, która dąży do zagwarantowania użycia i emisji pieniędzy papierowych i monet w konstytucji. Kolejna inicjatywa, For a Future, żąda nałożenia 50-procentowego podatku od spadków i darowizn o wartości przekraczającej 50 milionów franków – to stworzyłoby pierwszy ogólnokrajowy system podatku od spadków w Szwajcarii.

Ustawodawcy będą także pracować nad odpowiedzią na inicjatywę Service Citoyen, referendum, które wymagałoby od wszystkich mieszkańców Szwajcarii, w tym obywateli i posiadaczy pozwolenia na pobyt, niezależnie od płci, uczestnictwa w służbie narodowej poprzez armię lub służbę cywilną. W odpowiedzi parlament może zaakceptować propozycje, zaproponować alternatywny plan lub wystąpić o odrzucenie referendum.

Wiosenna sesja 2025 ma również być kulminacją wysiłków zmierzających do zniesienia tzw. kary za małżeństwo w szwajcarskich podatkach. Zgodnie z obecnym systemem, pary małżeńskie (które mają wspólne opodatkowanie) często płacą więcej podatków niż pary które żyją razem, ale nie są małżeństwem (które są opodatkowane oddzielnie).

Zgodnie z proponowanymi zmianami, pary mogłyby składać zeznania podatkowe oddzielnie, korzystając z niższych stawek podatkowych. Wiele osób podkreśla, że obecny system jest przestarzały, ponieważ zakłada, iż tylko jeden z partnerów będzie pracować, a mimo że istnieją pewne ograniczone ulgi podatkowe dla małżeństw, to nie rekompensują one wyższego obciążenia podatkowego.

Jednak przeciwnicy zauważają, że zniesienie systemu mogłoby kosztować co najmniej 1 miliard franków rocznie w czasie, gdy rząd federalny stara się ograniczyć budżety. Dlatego mimo, że plan przeszedł w Narodowej Radzie głosami 98 do 93, jego przyszłość pozostaje niepewna.

W kwestiach finansowych parlament ma omawiać plany Rady Federalnej dotyczące obniżenia kosztów opieki zdrowotnej o 250 milionów franków rocznie w ramach szerszego ruchu mającego na celu ograniczenie wzrostu kosztów ubezpieczeń zdrowotnych. Władze argumentują, że zamiast środków oszczędnościowych, można osiągnąć duże oszczędności, jeżeli wprowadzone zostaną lepiej skoordynowane sieci opieki zdrowotnej.

Niemniej jednak, przy ostatnich dyskusjach, większość w Radzie Stanów argumentowała, że te sieci tylko prowadziłyby do wyższych kosztów oraz większej biurokracji.

Choć to są najważniejsze punkty omawiane tej wiosny, wiele innych kwestii również znajdzie się na agendzie. Wśród nich są: ustanowienie nowej bazy danych bezpieczeństwa dla pasażerów lotniczych, prawo dotyczące łączenia rodzin, polityka graniczna i azylowa, wzmocnienie rolnictwa oraz finansowanie klimatu, odnawialne źródła energii oraz reklama tytoniowa.

Śledź nas, aby dowiedzieć się, jak te kwestie się rozwijają i jak wpłyną na międzynarodowych mieszkańców Szwajcarii!

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Sesja wiosenna szwajcarskiego parlamentu: kluczowe tematy na agendzie

  1. Nie rozumiem, jak można wrzucać takie bzdury! Po pierwsze, te emerytury to kolejna szopka – skąd oni wezmą na to pieniądze? Podwyżki podatków to jedyne, co potrafią wymyślić. A co z nami, zwykłymi ludźmi?! Kasę mamy ciągle mniejszą, a oni myślą, że jak dodadzą jeszcze jeden zasiłek, to wszyscy się ucieszymy. Ta cała biurokracja tylko nam namiesza w głowach. Śmieszne! Naprawdę, mają czas na takie inicjatywy, a nie potrafią ogarnąć podstawowych spraw, jak opieka zdrowotna! Prawda jest taka, że ich rozwiązania są tylko i wyłącznie dla nich samych!

  2. No to się dzieje w tej Szwajcarii, co? Na razie to tylko debaty, ale fajnie, że w końcu mowa o tej trzynastej pensji. Tylko ciekawe, skąd na to eura wezmą, bo pewnie na podatkach skończy. A te inicjatywy? “Cash is Freedom”? Brzmi jak jakieś hasło na skarpetki ;D.

  3. Co to za bzdury! Znów debatują nad trzynastą pensją jakby to było remedium na wszystko. A co z opieką zdrowotną? Głoszą oszczędności, a potem wypuszczają te całe biurokratyczne potwory, które kosztują więcej niż przynoszą korzyści. Mam dość tego grania na nasze emocje i udawania, że nas słuchają! A te podatki od spadków? Zamiast upraszczać życie, tylko znowu wprowadzą więcej finansowych pułapek. Ludzie, obudźcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *