Rosnący problem nielegalnego pobytu w Szwajcarii: tysiące osób z fałszywymi dokumentami

W Szwajcarii żyje tysiące osób nielegalnie, posługujących się fałszywymi paszportami oraz wydanymi w nielegalny sposób pozwoleniami na pobyt. Według raportu programu “Rundschau”, w 2024 roku odkryto 3735 fałszywych dokumentów, z czego 1863 przypadki miały miejsce na granicy.

Wiele fałszywych dokumentów pochodzi z krajów UE, w tym z Bułgarii i Belgia. Skrywane sieci przestępcze systematycznie wykorzystują te dokumenty, a brak systematycznych kontroli granicznych sprawia, że rzeczywista liczba nielegalnych pobytów może być znacznie wyższa.

Z szacunków wynika, że do dziesięciu procent wszystkich wydanych pozwoleń na pobyt może być nielegalnych. Alexander Ott z berneńskiej policji obcokrajowców zaznaczył, że na podstawie liczby wykrytych fałszywek, możliwe jest, iż każda dziesiąta licencja jest warta zakwestionowania. Podobne opinie wyraził Simon Baechler z policji kantonalnej w Neuenburgu, który podkreślił, że im więcej kontroli, tym więcej spraw zostaje ujawnionych.

Z danych Szwajcarskiej Administracji Celnej wynika, że liczba fałszywych dokumentów wzrosła od czasu pandemii. Należy jednak pamiętać, że rekordowa liczba przypadków miała miejsce w 2016 roku, podczas kryzysu migracyjnego. Federacja Policji Szwajcarskiej wskazuje na wysoką ciemną liczbę przypadków, z uwagi na brak systematycznych kontroli granicznych w ramach swobody przemieszczania się w UE.

Ott, który również jest współprzewodniczącym stowarzyszenia szwajcarskich urzędów obywatelskich, uczestniczył w szkoleniu dla pracowników gmin, w którym ujawniono, że wielu z nich ma trudności w rozpoznawaniu fałszywych dokumentów. W związku z tym Ott wezwał do wprowadzenia jednolitych szkoleń dla urzędników gminnych, czego obecnie brakuje.

W odpowiedzi na te zjawiska, sekretariat ds. migracji planuje przeciwdziałać problemowi w gminach, kontaktując się z odpowiednimi organizacjami. Do końca roku mają zostać przedstawione propozycje dla rządu federalnego.

Z badań wynika, że fałszywe dokumenty stają się coraz bardziej wyrafinowane. Marcel Schafroth z urzędów celnych zaprezentował podrobioną szwajcarską ID, której elementy zabezpieczające zostały dokładnie skopiowane. W związku z tym, również strażnicy graniczni muszą być regularnie szkoleni w tym zakresie.

W obliczu rosnącego problemu nielegalnego pobytu i fałszerstw, kluczowe jest zorganizowanie skutecznych kontroli oraz szkolenie pracowników odpowiedzialnych za weryfikację dokumentów. Problem ten wymaga szybkiej interwencji, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie systemów migracyjnych w Szwajcarii.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

4 thoughts on “Rosnący problem nielegalnego pobytu w Szwajcarii: tysiące osób z fałszywymi dokumentami

  1. no to się nam w szwajcarii począł festiwal nielegalności, co nie? zamiast zamknąć granice na oścież, to chcą robić szkolenia dla urzędników, jakby to cokolwiek dało. jak dla mnie to można by po prostu zaostrzyć kontrole, ale nie, lepiej lać wodę, bo może nie dość, że wpuszczają fake ludzi, to jeszcze będziemy ich uczyć, jak to ogarnąć.

  2. No, jak widać, Szwajcaria to nie tylko ser i czekolada. Co za żenada, że urzędnicy nie potrafią rozpoznać fałszywych dokumentów! Może czas w końcu zorganizować jakieś konkretne szkolenia zamiast tylko gadać? To, że fałszywych paszportów przybywa, to nie niespodzianka w tej chaotycznej rzeczywistości.

  3. Tego typu artykuły tylko potwierdzają, że służby w Szwajcarii są kompletnie nieprzygotowane na takie wyzwania – tyle fałszywych dokumentów, a oni ciągle nie mają sensownych kanonów kontroli, nie mówiąc już o szkoleń dla urzędników, którzy nawet nie wiedzą, jak odróżnić prawdziwy dokument od fałszywego! To nie jest jakiś nagły problem, to się ciągnie od lat, a teraz jeszcze pandemia to wszystko pogłębiła. Gdzie jest odpowiedzialność za takie zaniedbania? Wygląda na to, że nie ma co liczyć na szybki rozwiązania, bo jak widać, rząd też ma inne priorytety…

  4. Artykul trafnie wskazuje na zjawisko fałszerstw dokumentow, ale brak mi w nim konkretnej analizy przyczyn tego problemu. Szwajcaria powinna zdecydowanie wziąć się za wprowadzenie lepszych kontroli, jednak równocześnie musimy zrozumieć realia, w jakich żyją osoby szukające lepszego zycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *