Rezygnacje w Szwajcarskiej Armii: Thomas Süssli i Christian Dussey odchodzą ze stanowisk

Thomas Süssli, szef szwajcarskiej armii, oraz Christian Dussey, szef federalnej służby wywiadowczej, ogłosili swoje rezygnacje. Jak podaje NZZ, Süssli złożył wypowiedzenie pod koniec stycznia, jednak pozostanie na stanowisku do końca 2025 roku. Dussey, który również zrezygnował kilka dni przed Süsslim, będzie pełnił swoje obowiązki do końca marca 2026 roku.

Rezygnacje tych dwóch kluczowych postaci stawiają przed nowym przewodniczącym Wydziału Obrony (VBS), który zostanie wybrany przez parlament 12 marca, szereg wyzwań. Zgromadzone informacje pochodzą z wielu niezależnych źródeł i nie zostały oficjalnie potwierdzone ani zdementowane przez VBS, które odmówiło komentarza w tej sprawie.

W ostatnich dniach na jaw wyszedł skandal w firmie Ruag, gdzie jedno z wyższych stanowisk zostało uwikłane w oszustwa dotyczące handlu częściami zamiennymi w skali międzynarodowej. Viola Amherd, minister obrony, zażądała dogłębnego wyjaśnienia zaistniałych okoliczności oraz podjęcia działań prawnych przeciwko odpowiedzialnym osobom.

Amherd wyraziła zadowolenie z inicjatywy wszczęcia postępowania karnego, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności, w swoim oświadczeniu z poniedziałku.

Pozostaje pytanie, jakie następstwa przyniosą te rezygnacje i jakie wyzwania czekają na nowego lidera VBS w zmieniającym się kontekście bezpieczeństwa i obronności Szwajcarii.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Rezygnacje w Szwajcarskiej Armii: Thomas Süssli i Christian Dussey odchodzą ze stanowisk

  1. no to kolejny skandal w szwajcarskiej armii. jak to możliwe, że taka sytuacja w ogóle miała miejsce? rezygnacje kluczowych postaci, na dodatek w czasach, kiedy bezpieczeństwo jest na szczycie priorytetów, to jest jakaś parodia. minister obrany wprawdzie chce działań, ale czy to cokolwiek zmieni?

    człowiek ma wrażenie, że władze tylko udają, że coś robią, a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. kogo obchodzi, jaka nowa osoba przejmie urząd? to tylko rotacja, a nie prawdziwe zmiany. brakuje mi przejrzystości w sprawach obronności, a zresztą, jak dobrze wiemy, władza lubi trzymać wszystko w tajemnicy. czuję coraz większą niepewność i brak zaufania do instytucji. naprawdę tęsknie za Polską, tam przynajmniej czasem słychać głosy krytyki, a nie tylko puste słowa.

  2. no to się dzieje w tej Szwajcarii jak w filmie a Süssli i Dussey to nie byle kto więc ciekawe co będą robić nowi ludzie bo po takim skandalu z Ruag i jeszcze te rezygnacje to nie zazdroszczę nowemu szefowi obrony ale może to też szansa na wprowadzenie świeżości w końcu a Minister Amherd przynajmniej nie siedzi z założonymi rękami tylko chce pachnącego rozwiązania ale pewnie nic nie będzie z tego bo w takich sprawach to ludzie często myślą tylko o sobie więc zobaczymy jak to się rozwinie

  3. Rezygnacje Süsslego i Dusseya to chyba tylko wierzchołek góry lodowej chyba się nikomu nie chce w tej wieży z kości słoniowej zajmować poważnymi sprawami jak te oszustwa w Ruag a minister Amherd może sobie mówić co chce ale w końcu kogo to obchodzi chociaż widać że coś się dzieje ale w sumie biorąc pod uwagę, że Szwajcaria to nie jest wcale raj to może lepiej niech się zastanowią nad tym co robią a nie tylko popełniają błędy na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *