Doppelbürger und ich: Nowe regulacje dotyczące służby wojskowej w Szwajcarii

W Szwajcarii mężczyźni zobowiązani są do służby wojskowej przez 245 dni, podczas gdy obywatele Francji muszą spełnić to zobowiązanie jedynie w ciągu jednego dnia. W efekcie, około 800 dualnych obywateli rocznie wypełnia swoje zobowiązania wojskowe za granicą, zamiast w Szwajcarii, co budzi kontrowersje.

Burgerzy z partii prawicowych krytykują system, argumentując, że dualni obywatele wypełniają swoje zobowiązania w krótszym czasie, a mimo to są zwolnieni z tradycyjnej służby wojskowej w Szwajcarii. SVP-Nationalrat Pascal Schmid wskazuje na niesprawiedliwość tego systemu i planuje wprowadzenie zmiany prawnej w celu załatania tej luki.

Partie lewicowe, takie jak SP i Zieloni, nie dostrzegają potrzeby interwencji w tej sprawie, natomiast GLP i Mitte popierają wnioski Schmid’a, podkreślając znaczenie równego traktowania.

Podczas gdy w Szwajcarii każda osoba musi odbyć wojskową lub cywilną służbę, dualni obywatele są zwolnieni z tej powinności, jeśli wykonali ją w innym kraju. Szczególnie dotyczy to obywateli francusko-szwajcarskich, którzy mogą odbyć tylko jeden dzień szkolenia w ramach „Journée défense et citoyenneté”.

Schmid podkreśla, że ta sytuacja stwarza wyraźną przewagę dla dualnych obywateli, co osłabia szwajcarską armię, która w ostatnich pięciu latach straciła 4892 rekrutów. Postuluje on, aby dualni obywatele byli zobowiązani do odbycia służby, jeżeli ich zagraniczne zobowiązania są porównywalne z czasem służby w Szwajcarii.

Warto zwrócić uwagę, że w tej sprawie są podzielone opinie wśród polityków. Walter Gartmann, inny przedstawiciel SVP, sprzeciwia się zwolnieniu polityków z opłat zastępczych za służbę wojskową, co jego zdaniem jest niesprawiedliwe wobec reszty społeczeństwa.

Komisja bezpieczeństwa narodowego już zajmuje się wnioskiem Schmid’a. Przewodnicząca komisji, Priska Seiler Graf z SP, wskazuje, że nie ma pilnej potrzeby działania, zauważając, że każdy kraj ma swoje własne zasady dotyczące tej materii.

Opinie polityków są zróżnicowane, z Balthasarem Glättli z Zielonych, który twierdzi, że wojskowa służba nie jest obecnie problemem, podczas gdy Patrick Hässig z GLP widzi w tej sytuacji znaczący ruch.Martin Candinas z Mitte również popiera zmiany, zwracając uwagę na to, że dualne obywatelstwo niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i obowiązki.

Źródło: 20min.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Doppelbürger und ich: Nowe regulacje dotyczące służby wojskowej w Szwajcarii

  1. Jasne, fajnie że w Szwajcarii jest tak dużo poplątanych zasad, ale ten temat to jakieś przegięcie. To że dualni obywatele dostają ulgę w służbie, a reszta musi się znosić bez odpuści, to nie spoko sprawa. Przecież chyba wszyscy powinni ponosić te same obowiązki! A mówienie, że to osłabia armię? To prawda, ale czemu niby nagle zwalniamy tych, którzy na pewno są w stanie coś więcej zrobić? Jakby tak każdy uważał, że może sobie odpuścić, to pewnie nam wszyscy znika z wojska. Bez sensu! W Szwajcarii to wszystko działa jak w kalejdoskopie, gdzie każdy kręci swoim zetem i nikt nie zamierza tego zmieniać. Jak dla mnie, sprawiedliwość powinna być na pierwszym miejscu, a nie jakieś udawane krucjaty.

  2. Serio? Co za absurd! 245 dni to jakaś masakra w porównaniu do jednego dnia we Francji. Niech się ci krytycy najpierw zastanowią, dlaczego to tak wygląda. Mówić, że dualni obywatele mają przewagę? A co z tymi, którzy naprawdę trwają w armii? To nie fair! Szwajcarska armia traci rekrutów, a oni tacy zadowoleni, bo mogą się zwolnić. Uważam, że powinno być równo dla wszystkich, a nie że jedni są lepsi, bo mają paszporty z dwóch krajów. Ludzie, ogarnijcie się!

  3. Co za bzdury! Takie zamieszanie w Szwajcarii przez to dualne obywatelstwo. Ja to nie rozumiem, czemu nie mogą po prostu obowiązkowo służyć w swoim kraju, tak jak każdy inny. Jak to jest, że ktoś może wypełnić dzień służby we Francji i uważać, że to wystarczy? A my tu musimy siedzieć 245 dni! To się w głowie nie mieści.

    Ci lewacy strasznie bronią obecny system, ale przecież to niesprawiedliwe! Jak można traktować dualnych obywateli inaczej? Szwajcarska armia i tak już traci wielu młodych ludzi, a jeszcze im to ułatwiają? W normalnym świecie nie ma wyjątków – wszyscy powinni być równi. Chciałabym widzieć, co by się stało, gdyby u nas w Polsce wprowadzili takie pomysły. Może coś z tego by wyciągnięto, a nie tylko wciąż dyskutować. Trzeba z tym coś zrobić, bo to nie ma sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *