Zapowiedziano podwyżkę czesnego na szwajcarskich uniwersytetach

Rząd Szwajcarii ogłosił nową rundę proponowanych środków oszczędnościowych, które w tym roku mogą doprowadzić do podwojenia opłat za studia na uniwersytetach. W oświadczeniu wydanym 29 stycznia, Federalna Rada zapowiedziała kolejne działania mające na celu zrównoważenie budżetu Szwajcarii. Oczekuje się, że deficyt strukturalny wyniesie nawet 4 miliardy franków rocznie, głównie z powodu rosnących wydatków na emerytury, zabezpieczenie społeczne oraz armię.

Wśród 59 różnych środków, które zostały wysłane do parlamentu w celu konsultacji, znalazła się propozycja podwojenia czesnego na uniwersytetach. To byłoby dodatkowe obciążenie, gdyż czesne na ETH w Zurychu oraz EPFL już w tym semestrze ma wzrosnąć trzykrotnie. Federalna Rada oszacowała, że zmiana ta przyniesie dodatkowe 200 milionów franków rocznie, jednak pozostaje pytanie, jak drogie są opłaty za studia w Szwajcarii w porównaniu z resztą Europy.

Średnio studenci w Szwajcarii płacą 1.448 franków rocznie za czesne. Najtańsze opłaty dla obywateli Szwajcarii oraz osób, które ukończyły swoje kwalifikacje w tym kraju, znajdują się na Uniwersytetach w Neuchâtel i Genewie (425 oraz 435 franków za semestr). Większość innych uczelni ma czesne w przedziale od 500 do 850 franków za semestr, a najdroższe uniwersytety to Uniwersytet Szwajcarii Włoskiej (1.100 franków za semestr) oraz Uniwersytet w St. Gallen (od 1.000 do 1.200 franków).

St. Gallen i Uniwersytet Szwajcarii Włoskiej są również najdroższymi uczelniami dla studentów międzynarodowych, gdzie czesne osiąga do 3.100 franków za semestr. Najtańsze czesne występuje na Uniwersytecie w Lozannie, gdzie zarówno lokalni, jak i nowi studenci płacą 500 franków za semestr.

Choć Szwajcaria jest często postrzegana jako kraj z tanim szkolnictwem wyższym, według sieci kształcenia UE Eurydice, w roku akademickim 2023/24 zajmuje szóste miejsce pod względem najdroższych czesnych w Europie. Lokalne studenci płacą 1.544 euro rocznie, co czyni Szwajcarię jedynie za Zjednoczonym Królestwem (poza Szkocją), Irlandią, Holandią, Włochami i Węgrami.

Co więcej, mimo niższych stawek czesnego, koszty zakwaterowania i życia w Szwajcarii są znacznie wyższe niż w Wielkiej Brytanii. W porównaniu do sąsiadów, Szwajcaria jest droższa od Włoch, podczas gdy uniwersytety we Francji pobierają średnio tylko około 170 euro rocznie za czesne, a w Niemczech czesne jest niezwykle rzadkie. Studia w Austrii są darmowe dla lokalnych studentów. W sumie kraje o najwyższych średnich czesnych w Europie (dla lokalnych studentów) to przytłaczająca lista.

Jeśli rząd zrealizuje plan podwojenia czesnego, uczelnie wyższe w Szwajcarii staną się czwartymi najdroższymi w Europie, zaraz po Walii, Anglii i Irlandii Północnej. Konsultacje dotyczące proponowanych środków oszczędnościowych zakończą się 5 maja 2025 roku.

Źródło: iamexpat.ch

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!

3 thoughts on “Zapowiedziano podwyżkę czesnego na szwajcarskich uniwersytetach

  1. Kto to widzial, zeby podwajac czesne?! To chore, zwlaszcza w Szwajcarii, gdzie i tak jest drogo. A moze niech rzad zacznie oszczedzac na innych rzeczach?

  2. No wspaniale! Podwojenie czesnego? A co, my wszyscy tutaj na pewno mamy miliony do wydania, co? W Szwajcarii wszystko drożeje, a rząd się martwi jakby z budżetem miał problemy tylko przy kawie. W Polsce to my przynajmniej jeszcze mamy darmowe studia dla lokalnych. A tu co? Uczelniane złodziejstwo z czesnym niczym w Walii. Będziemy teraz szkoleni w oszczędzaniu, bo co? Szwajcarzy są zbyt bogaci, żeby martwić się o takie drobiazgi, ehh…

  3. No pięknie, rząd Szwajcarii znowu postanawia zagrać na nerwach studentów. Jakie to istotne, żeby obciążyć ich portfele, zamiast przyjrzeć się marnotrawieniu naszych pieniędzy w innych sektorach! W kraju, gdzie ceny życia są astronomiczne, a studia stają się luksusem, można się tylko zastanawiać, co jeszcze wymyślą, żeby nas zbić z nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *