Roman Studer, szef Swiss Bankers Association, zasugerował, że szwajcarskie instytucje finansowe mogą rozważyć przeniesienie się w najbliższej przyszłości, jeśli parlament uchwali planowane reformy. Studer wskazał, że dodatkowe regulacje nałożone na banki po kryzysie Credit Suisse stawiają je w trudnej sytuacji konkurencyjnej.
W wywiadzie dla dziennika Tages-Anzeiger Studer zauważył, że większe szwajcarskie banki, takie jak UBS, będą musiały rozważyć opuszczenie Szwajcarii, jeśli branża będzie podlegać ostrzejszym regulacjom. Twierdzi, że rząd przedstawił firmom “falę regulacji”, które w przyszłości zmniejszą ich konkurencyjność.
Przytoczone środki są odpowiedzią na kryzys Credit Suisse w 2023 roku, kiedy to rząd uratował bank i ułatwił jego przejęcie oraz fuzję z UBS. Rada Federalna od tego czasu zaproponowała 29 różnych środków mających na celu zapobieganie powtórzeniu się podobnego kryzysu, podczas gdy parlament debatuje obecnie nad rekomendacjami przedstawionymi przez rządowe dochodzenie.
Minister Finansów i Prezydent Szwajcarii, Karin Keller-Sutter (FDP), powiedziała dziennikarzom: “Musimy wyciągnąć wnioski z tego kryzysu. Wiedząc, że następny może potoczyć się inaczej.” Zwolennicy reform zauważają, że Szwajcaria miała szczęście w 2023 roku, jako że szybka reakcja, gotowość UBS do przejęcia Credit Suisse oraz publiczny bailout o wartości 50 miliardów franków były jedynymi rzeczami, które zapobiegły załamaniu się szwajcarskiej gospodarki.
Twierdzą więc, że wzmocnienie regulacji jest kluczowe, aby zapobiec wystąpieniu kryzysu w przyszłości. Chociaż środki się różnią, większość nowych propozycji dotyczy wzmocnienia agencji rządowych regulujących sektor finansowy, zapewnienia większej przejrzystości finansów banków i zwiększenia kwot, które banki muszą trzymać w rezerwie na wypadek kryzysu finansowego.
Studer argumentował, że wymaganie to nakłada ogromne obciążenie finansowe na banki, zarówno duże, jak i małe, zauważając, że UBS musiałby trzymać nawet 44 miliardy franków w rezerwie, aby spełnić nowe wymagania. “To będzie miało konsekwencje… Maksymalne wymagania dotyczące stabilności mogą również oznaczać, że UBS będzie musiał rozważyć scenariusze, takie jak przeniesienie się w interesie swojej konkurencyjności. Istnieje także ryzyko przejęcia.”
“Mam wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodzimy ourselves jako gospodarka, wdrażając zbyt surową regulację,” stwierdził Studer. Zasugerował, że zamiast spieszyć się z dodatkowymi środkami, rząd powinien dopracować aktualne przepisy.
“Chcemy silnego centrum finansowego. To obejmuje silny nadzór, który będzie szanowany… bankructwo Credit Suisse pokazało, że organ nadzorczy nie zawsze wykorzystywał w pełni swoje zasoby,” podsumował Studer.
Źródło: iamexpat.ch