Bundesrat podjął decyzję o odrzuceniu inicjatywy partii Mitte, która dążyła do zniesienia tzw. kary małżeńskiej w federalnym systemie podatkowym. Nota bene, decyzja ta nie jest wynikiem sprzeciwu Bundesratu wobec likwidacji tej kary; zamiast tego, rząd przygotowuje alternatywne rozwiązanie w postaci indywidualnego systemu opodatkowania.
Minister finansów, Karin Keller-Sutter, wyjaśniła, że iniciativa “Tak dla sprawiedliwych podatków federalnych również dla par małżeńskich” została odrzucona, ponieważ Bundesrat ma już opracowany przeciwnik, który stoi w sprzeczności z propozycjami zawartymi w inicjatywie.
Inicjatywa partii Mitte postulowała wprowadzenie alternatywnego sposobu obliczania podatków dla par małżeńskich, który byłby korzystniejszy niż dotychczasowy model opodatkowania wspólnego. W praktyce miało to polegać na tym, że płacono by tylko niższą z dwóch możliwych kwot.
Bundesrat wykazał zainteresowanie inną propozycją, instytucji FDP-Frauen, dotyczącą indywidualnego opodatkowania, która już w sobie zawierałaby eliminację kary małżeńskiej. Minister Keller-Sutter zaznaczyła, że głównym argumentem za taką zmianą jest to, iż indywidualne opodatkowanie zapobiegałoby sytuacjom, w których osoby zarabiające więcej z powodu wspólnego opodatkowania byłyby obciążane zbyt wysokimi podatkami.
Podczas konferencji prasowej poruszono także kwestie przyszłych scenariuszy związanych z różnymi inicjatywami. Istnieje możliwość, że obie różne propozycje – FDP-Frauen oraz partii Mitte – mogą trafić pod obrady, jednak ich założenia pozostają ze sobą w sprzeczności.
Partia Mitte wyraziła swoje niezadowolenie z decyzji Bundesratu, argumentując, że indywidualne opodatkowanie nie podąża za współczesnymi realiami życia rodzinnego i może narażać na problemy pary o znacząco różniących się dochodach.
W kontekście aktualnej sytuacji wskazuje się, że Bundesrat ma prawo doprowadzić do zniesienia „kary małżeńskiej”. Inicjatywa partii Mitte zakłada przegląd federalnego opodatkowania poprzez modele, takie jak “splitting” czy “alternatywne obliczenia podatkowe”. Pomimo poparcia idei przez Bundesrat, inicjatywa została uznana za nieskuteczną w kontekście wprowadzenia zmian, jak podkreślił minister.
Sprawa pozostaje otwarta. Ostateczne decyzje w kwestii nowych regulacji podatkowych będzie podejmowało społeczność w referendum, co zostało podkreślone przez prezydenta kraju.
Źródło: 20min.ch
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, wiadomościami, polskimi usługami, ofertami pracy i wydarzeniami w Szwajcarii!
No poważnie co oni sądzą że jak zrobią indywidualne opodatkowanie to nagle wszystkim będzie lepiej? Jakie to ma w ogóle sens w dzisiejszych czasach gdzie każdy ma swoje życie i zarobki a oni dalej się bawią w jakieś stare schematy no ludzie ogarnijcie się! Jak dla mnie partia Mitte miała rację z tą inicjatywą a ten cały Bundesrat tylko krąży w kółko i nic sensownego nie wymyśla no kiepsko to widzę serio.
no fajnie ale po co te zmiany przecież każdy wie że jeszcze bardziej skomplikuje system podatkowy miejcie litość czemu znowu nie można tego uprościć?
Kurde, to znów pokazuje, jak politycy nie mają pojęcia o życiu zwykłych ludzi – zamiast wprowadzać coś sensownego, marnują czas na kompleksowe analizy, a w efekcie kary małżeńskiej wciąż nie ma, a miłość chyba dalej nie jest od podatków zależna!