W Szwajcarii, gdzie wyborcy odrzucili rozbudowę sieci autostrad, złożono nową propozycję mającą na celu złagodzenie problemów komunikacyjnych. Plany zakładają obniżenie maksymalnego limitu prędkości na autostradach do 100 kilometrów na godzinę.
Propozycja, złożona przez Raphaëla Mahaim, radnego z partii zielonych, zakłada obniżenie maksymalnego limitu prędkości z 120 do 100 km/h. Na odcinkach, które są znane z zatorów drogowych, takich jak okolice dużych miast szwajcarskich, m.in. Zurychu, Bazylei i Berna, limit zostałby dodatkowo zmniejszony do 80 km/h.
Plany te są bezpośrednią odpowiedzią na odrzucenie najnowszej rundy rozbudowy autostrad. 24 listopada 52,7 procent wyborców zgłosiło sprzeciw wobec wydania 5 miliardów franków na dodanie pasów i budowę nowych tuneli na pięciu odcinkach sieci. Szwajcaria odczuwa kryzys komunikacyjny, doświadczając rekordowych 48 000 godzin zatorów drogowych rocznie.
Mahaim w rozmowie z Le Matin argumentował, że obniżenie limitów prędkości może pomóc w redukcji zatorów drogowych poprzez ograniczenie przepływu samochodów w przez obciążone odcinki dróg. Urząd Federalny Dróg (Astra) zauważył, że badania wykazują, iż odcinek autostrady osiąga swoją maksymalną wydajność, gdy pojazdy poruszają się z prędkością około 85 km/h.
Pomysł ten nie jest nowy: w październiku 2023 roku dyrektor Astra, Jürg Röthlisberger, powiedział w wywiadzie dla Tages-Anzeiger, że limit prędkości 80 km/h stanie się nieunikniony w nadchodzących latach, aby zapobiec trwałym zatorom.
Mahaim dodał, że niższe limity prędkości również przyczyniłyby się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych i zanieczyszczeń. W danych Rady Federalnej zapisano, że gdyby limit prędkości został obniżony z 120 do 100 km/h, zużycie paliwa w tym alpejskim państwie mogłoby zostać zredukowane nawet o 3 procent.
Jednak propozycja napotyka znaczną opozycję ze strony niektórych elementów parlamentu, zwłaszcza wśród przedstawicieli FDP, Partii Liberalnej oraz Szwajcarskiej Partii Ludowej. Z kolei stowarzyszenia kierowców w Szwajcarii poparły niższe limity prędkości w przeszłości, ale tylko w przypadku ich tymczasowego zastosowania.
Źródło: iamexpat.ch