Jeśli strzał plastikowego krążka z prędkością dochodzącą do 300 km/h nie brzmi zachęcająco, lepiej zostań z dala od szwajcarskiego sportu Hornussen. Ale jeśli chcesz wziąć udział w 400-letniej tradycji, znanej czasem jako "golf farmerów", załóż kask i spróbuj swoich sił!
Hornussen jest jednym z trzech narodowych sportów Szwajcarii (pozostałe to Schwingen, czyli zapasy, oraz Steinstossen, czyli rzucanie kamieniem) i niezmiennie wzbudza zdumienie u przedstawicieli innych narodowości. "Wygląda jak coś z kreskówki!", "Ten sport wygląda niesamowicie! Dlaczego nie jest to sport olimpijski?", "Jest bardziej ekscytujący niż curling" – to tylko niektóre z komentarzy na temat Hornussen.
Porównania Hornussen z golfem są częste, ale prawdziwą podobieństwo polega jedynie na tym, że zawodnik uderza nieruchomy obiekt jak najdalej. Zgodnie z wyjaśnieniami w Szwajcarskim Słowniku Historycznym, różne wersje gier tego typu były popularne w centralnej Szwajcarii, zwłaszcza w rejonie Emmental, na początku XVII wieku. Przeciwnicy musieli powstrzymać te obiekty – często były to kości lub korzenie – za pomocą tarczy, którą trzymali lub rzucali w powietrze.
Początkowo była to głównie gra dla młodych rolników, którzy spotykali się w późnym lecie i jesienią, aby rywalizować na zbiorach z rolnikami z innych wsi. Obecnie Hornussen pozostaje popularny w niemieckojęzycznych kantonach, zwłaszcza w Berno, gdzie duże pola ograniczają tę aktywność do obszarów wiejskich.
Czym dokładnie jest Hornussen? Po krótce, polega na rywalizacji dwóch drużyn składających się z 16-20 graczy w obronie i ataku. Zawodnicy używają trzymetrowego, giętkiego pręta, aby uderzać plastikowym krążkiem – Hornussem, umieszczonym na wzniesionej rampie. Broniąca się drużyna stara się przechwycić krążek, co wymaga zwrotności i szybkiej reakcji.
Waga Hornussa to 78g (dla porównania, piłka golfowa waży 46g), przy średnicy 6 cm, porusza się z prędkością nawet 300 km/h, co może powodować poważne uszkodzenia ciała. W 2016 roku badania przeprowadzone przez szpital uniwersytecki w Bernie wykazały, że rany w Hornussen są rzadkie, ale kiedy się zdarzają, są poważne.
Mimo że kontuzje się zdarzają, pozytywne jest to, że nie trzeba być wysportowanym jak góra, by odnieść sukces. Hornussen wymaga ducha zespołu, wsparcia i odwagi. Osoby zainteresowane tym sportem mogą przybyć na najbliższe boisko Hornussen i spróbować swoich sił – szkolenie dla początkujących jest zazwyczaj bezpłatne.
Źródło: swissinfo.ch